Tipy, jak zrychlit starší notebook

Zapíná se neskutečně dlouho, a svou odezvou působí jako kdyby mlel z posledního a každou chvilku se měl odebrat do křemíkového nebe. A ani při zapínání různých programů to není o nic lépe a dokud se spustí to, co potřebujete, stihnete si odběhnout na nákup a po cestě se ještě zastavit na kávičku. No dobře, možná celá situace není až tak kritická, ale přesto by rychlejší reakce počítače byly vítaným oživeným všedních dní. Naštěstí se nabízí několik způsobů, jak lze počítač zrychlit, aby byl opět práceschopný.

V možnostech nastavení zvolte nejvyšší výkon

Samozřejmě, že nejde o nejlepší řešení v případě, že chceme minimalizovat spotřebu, ale pokud to dokážeme překousnout, můžeme tak o něco zrychlit náš počítač. Otevřeme si Ovládací panel, kde vybereme možnost Systém a zabezpečení a v nabídce zvolíme Možnosti napájení. Zde v nabídce Výběr nebo přizpůsobení plánu napájení vybereme Vysoký výkon. Možná se vám bude hodit nový akumulátor do notebooku, protože vyšší výkon znamená rychlejší vybití – a bet připojení k elektrické síti by to pro vás znamenalo rychlý konec.

Zatočte s malwarem a dalšími škůdci

Používání bezpečnostních řešení jako antivirové programy systém sice částečně zpomalují, ale ve srovnání s tím, jak se chová systém přehlcený různými škodlivými aplikacemi, je to jen slabý odvar. Klasická a tisíckrát opakovaná rada zní: Chraňte svůj počítač proti škůdcům v reálném čase! Přesto ne každému z různých důvodů vyhovuje to, aby mu na pozadí systému neustále běžel antivir, který vše skenuje. Pokud spadáte do této kategorie, kontrolujte svůj systém pomocí dostupných nástrojů na pravidelné bázi. Například vždy v pátek večer, předtím než s přáteli vyběhnete do kina nebo na pivo, spusťte kompletní sken systému. Dobrými nástroji na to jsou například Anti-Malware od společnosti Malwarebytes nebo ESET Online Scanner. Právě různé viry jsou častokrát příčinou za náhlým zpomalením systému.

Vypněte nepotřebné a nenažrané animace a efekty

Operační systém Windows má standardně zapnuté množství všelijakých vizuálních efektů. Ty sice systému dodávají šmrnc, ale za cenu toho, že si ukrajují z dostupných prostředků. Pokud tedy chceme maximalizovat výkon, je vhodné je povypínat. Spustíme nástroj Upravit vzhled a výkon systému Windows a zvolíme možnost Nastavit s cílem dosažení nejlepšího výkonu. Tímto způsobem budou v systému vypnuté všechny speciální efekty a animace, které počítač zbytečně zatěžují. Pokud máte některé oblíbené efekty bez kterých si nevíte práci na počítači představit, můžete si je zapnout v dostupném seznamu. Hodily by se vám další tipy? Nezapomeňte optimalizovat SSD či defragmentovat HDD, omezte počet aplikací spuštěných na pozadí, případně investujte do nového harddisku a paměti. Rozumná bývá tané reinstalace OS – začít s čistým štítem obvykle znamená výrazné zrychlení stroje.

Publikováno: 23. 01. 2021

Kategorie: Tipy

Autor: Adam Hájek