Kdo je nejlepší poskytovatel internetu v Praze? Nenechte se ovlivnit nepravdivými hodnoceními

Vybrat poskytovatele internetového připojení je „velká věc“. Anebo ne? Záleží na úhlu pohledu. A také na vašich prioritách. Pokud na síti surfujete jen občas, nevyžadujete stabilitu, je vám jedno, jak dlouho trvá načítání stránky a klidně budete platit za služby někomu, kdo na své zákazníky s prominutím kašle, pak nemá smysl, abyste ztráceli čas čtením tohoto článku. Zřiďte si internet u prvního poskytovatele, na kterého narazíte... Pro ty ostatní z vás jsme připravili několik faktických informací a praktických doporučení. Budou se vám hodit!

Český internet jede na "wifině", Praha je prošpikována kabely

Situace se má následovně: cca 40 % českých domácností se k internetu stále připojuje přes Wifi. Většina obcí je vysokorychlostními kabely nepolíbena a zájemcům nezbývá, než čekat. Internet Praha funguje především přes optické kabely. Metropole je jimi protkána a poskytovatelé se o zákazníky takřka perou.

Pozor na neobjektivní hodnocení

Litý konkurenční boj vede k používání neférových praktik. Mnozí poskytovatelé se nezdráhají ani před falešnými hodnoceními ve vyhledávačích a specializovaných portálech. V praxi to pak vypadá tak, že v komentářích u firemních profilů najdete nadávky a kritiku u společností poskytujících kvalitní služby. A služby některých firmy, které se chvástají rychlým a stabilním internetem, nestojí za nic. Boj o zákazníka došel tak daleko, že se na trhu objevily subjekty, které poskytovatelům nabízí tvorbu falešných hodnocení. Pozitivních pro ně, negativních pro konkurenci. Ale jak k tomu přijde nebohý zákazník? Výběr poskytovatele připojení je v Praze velmi komplikovaný, protože existuje jen velmi málo skutečně objektivních zdrojů informací. Proto se vždy řiďte tímto pravidlem: Nikomu nevěřte! Čím se tedy řídit? V prvé řadě přijměte fakt, výběr poskytovatele internetu není otázkou několika minut. Přeci jen jde o službu, kterou budete využívat i několik let – proto byste měli podepsat smlouvu s někým, kdo dostojí svým slibům. Jistě nechcete s železnou pravidelností řešit výpadky a komunikovat s nepříjemnou zákaznickou podporou.

Optimální postup při výběru poskytovatele internetu

Cena je jistě důležitá, přeplácet se nechce nikdo, ale mnohem důležitější je kvalita služeb, respektive stabilita internetového připojení. Dále pak prozákaznický přístup, neboť komunikace s někým, kdo se o své zákazníky stará, je mnohem příjemnější. Nabízí se však otázka, zda je lepší menší, nebo naopak větší poskytovatel. V případě větší firmy získáte jistotu dostatečné kapacity na údržbu sítě. Menší poskytovatele rozhodně neházíme do jednoho pytle, ale velmi často se neumí dostatečně rychle vypořádat s rozsáhlým výpadkem. Na druhou stranu se může stát, že se setkáte s absolutním nezájmem cokoliv řešit u některého z „molochů“. Na všechny velké poskytovatele samozřejmě nelze aplikovat pravidlo „čím větší firma, tím horší zákaznická podpora“, ale podobné jednání rozhodně není výjimkou. Bludný kruh? Víme, jak z něj ven. Ideální je vytvoření několika poptávek u různých poskytovatelů a objektivní otestování operátorů. Předem si připravte otázky technického charakteru a vyzkoušejte, jak pracovníci zákaznické podpory vystupují a zda jsou ochotni aktivně řešit problémy. Poskytovatelé, kteří nezávaznou objednávku internetového připojení neumožňují, zřejmě nestojí ani za povšimnutí. A co když vám jde především o co nejnižší cenu? Pak vás možná zláká některá z cenově atraktivních nabídek místních sdružení. Za své peníze však nečekejte záruky ani prozákaznický přístup – nekupujete si totiž službu.

Levný a rychlý internet s kvalitní zákaznickou podporou není utopie

Pokud jste čekali konkrétní tip, přeci jen pro vás něco máme. Jako dobrá volba se jeví kabelový internet od společnosti AIM. Ta zareagovala na zvýšenou poptávku po levném internetu a nabízí tarify již od 200 Kč. I za tyto peníze získáte rychlé (tzn. utáhne televizi i běžnou práci) připojení přes optické sítě. Další informace najdete na webu internet Stodůlky. Tarify mohou využívat také obyvatelé lokalit Háj, Chodov, Bohnice, Černý most, Krč a několika dalších míst v Praze.