Při nákupu notebooku lze výrazně ušetřit 

Kdo si chce pořídit notebook, může na jeho nákupu značně ušetřit. V čem tkví podstata tzv. repasů a jaké jsou jejich další přednosti mimo nižší cenu?

Co je to repas

Repasovaná výpočetní technika je ta, která je, velmi jednoduše vysvětleno, použitá. V okamžiku, kdy se dostává k aktuálnímu majiteli, tedy za sebou má již určitou dobu, kdy je v chodu. To nemá absolutně žádný vliv na její funkčnost. Přípustné jsou maximálně mírné známky předchozího použití, jako jsou drobné vlasové škrábance na těle zařízení.


Jedná se o značkové notebooky, které se obvykle odebírají z velkých společností, jako jsou banky nebo pojišťovny. Zařízení se velmi často získávají z operativních leasingů, což je forma dlouhodobého pronájmu výpočetní techniky.

Repasované notebooky mohou také pocházet z předváděcích akcí, případně se jedná o zařízení, která se vrátila v zákonné lhůtě.

Jaké jsou výhody repasovaných notebooků?

Hlavním důvodem, proč si koupit použitý notebook, je nižší cena. Slevy mohou dosáhnout řádově desítek procent. Repasovaný model tak bývá mnohem levnější než nové zařízení ve srovnatelné cenové hladině.

Tu je potřeba si uvědomit a porovnat skutečně objektivně. Klíčové je totiž to, co kupující za cenu repasovaného přístroje získá. Repasují se zpravidla vyšší modelové série tzv. byznys notebooků. Jedná se tak o stroje s původní cenovkou i v řádech desítek tisíc korun.

Běžný uživatel si sice jako nový zvládne pořídit i znatelně levnější notebook, nicméně kvalitativní úroveň takového produktu je často mizivá a životnost prakticky odpovídá záruční lhůtě. S repasovaným notebookem získáte spolehlivé zařízení slibující ještě několik let bezproblémového provozu.

Navíc tím, že dáte šanci notebooku, který by jinak již skončil jako elektroodpad, šetříte i životní prostředí. To jednoznačně není zanedbatelný problém. Stávající odhady hovoří o tom, že do roku 2030 by se na světě mohlo vyprodukovat až 75 milionů tun elektroodpadu. Odborníci proto intenzivně apelují právě na recyklaci.


Mají repasovaná zařízení i nějaké nevýhody?

V dobách minulých představovaly repasy spíše levné zboží s nepříliš dobrou pověstí. Dnes už jsou považovány za exkluzivní segment a ocitají se i na pracovních stolech náročných uživatelů.

Jedná se o zařízení, která před prodejem procházejí náročným servisem a výměnou případných vadných komponent. Paradoxně se u nových strojů testuje pouze část šarže, na uživatele tak jednoduše může vyjít vadný kus. Kupující je navíc proti později vzniklým vadám u repasovaných notebooků chráněn i zákonnou zárukou v délce 12 měsíců.

Co se týče možných nevýhod, repasy se mohou vyznačovat i kratší výdrží baterie, která je již opotřebená. Nicméně některé firmy ji v rámci servisu mění rovněž. Mezi ně patří např. tradiční prodejce repasů – Eurotech.cz.

Stejně tak může být v portfoliu společnosti zaměřené na tento sortiment nedostupný nejvýkonnější stroj, který je vhodný například na hraní nejnáročnějších her. Platí, že zkrátka vždy určitou dobu trvá, než se z notebooku stane repas a toto zpoždění je pak znát v rozdílu parametrů v porovnání s novými kusy.

Publikováno: 28. 11. 2023

Kategorie: Hardware

Autor: Marek Novotný