Jak vybrat správný štítkovač pro kancelář, domácnost i dílnu?

Víte, co je štítkovač neboli tiskárna štítků? K čemu je, jak funguje a kde všude oceníte jeho pomoc? Po přečtení tohoto článku budete přesvědčeni, že jde o opravdu všestranného pomocníka, který vám pomůže se zavedením pořádku nejen v kanceláři či skladu, ale i u vás doma. Pořádek se nedělá, ale udržuje. Nic na světě není tak krásné a užitečné jako pořádek. Asi všichni jsme někdy slyšeli toto nebo jiné rčení či citát podobného charakteru. Jako děti nás jimi poučovali a tak trochu také dráždili naši rodiče. Dnes jako dospělí jim potajmu či zcela kajícně a otevřeně dáváme za pravdu. Všechny věci uložené přehledně a na svém místě usnadňují práci a orientaci nejen na pracovišti, kde každý musí vědět “kam sáhnout”, ale samozřejmě i v dílně. A jedním takovým chytrým pomocníkem, který vám v tom může pomoci je štítkovač.

Co je štítkovač

Pokud jste se s ním nikdy nesetkali, jistě vás zajímá, co to vlastně štítkovač je, jak vypadá i jak celé to kouzlo vlastně funguje. Zjednodušeně je štítkovač malý, poměrně kompaktní přenosný přístroj, který tiskne na speciální pásky do štítkovačů vámi zadaný text. Pásky ve štítkovači mohou být různé šířky i barvy a jsou povětšinou jednostranně lepící. Můžete je umístit v podstatě na kterýkoliv materiál - bez problémů přilnou na kov, dřevo, plast, sklo i obyčejný papír.

Druhy štítkovačů

Existují dva druhy štítkovačů. První z nich je mechanický, který se hodí zejména těm, kteří potřebují “tisknout” pouze občas. Záměrně zde dáváme tisk do uvozovek, protože mechanická tiskárna štítků funguje spíše na principu ražby. Do pásky ve štítkovači jsou písmena jakoby vytlačena. Výhodou mechanického štítkovače je jeho nízká pořizovací cena, je tedy ideální pro běžné užívání jednou za čas v dílně, kanceláři i domácnosti. Druhým typem je digitální štítkovač, který je oproti tomu mechanickému rychlejší z důvodu zabudované klávesnice. U mechanických štítkovačů většinou musíte nastavovat jednotlivá písmena nápisu zvlášť. Dalším rozdílem je také o trochu vyšší pořizovací cena, proto se tato tiskárna hodí spíše do provozů nebo i pro jednotlivce, kteří ji budou užívat na denní bázi. V rámci digitálních tiskáren štítků najdeme i odbornější typy vhodné do skutečně profesionálního a vytíženého prostředí. přesně takovým je tzv. průmyslový štítkovač. Ten funguje na stejném principu jako digitální, ale hodí se pro větší objem každodenního tisku. Výsledné štítky i samotný tisk jsou mnohem odolnější a hodí se tedy do namáhaného prostředí skladů či staveb a rozhodně je při své práci ocení také elektrikáři a další technici a dělníci k označování rozvodů, kabelů, vodičů a jističů. Pro sklady, například k tisku balíkových štítků, do kanceláře, ale také zdravotnické laboratoře či výroby se vyplatí zvážit nákup stolního neboli desktopového štítkovače. Ideální pro velké objemy, každodenní tisk a také pro ty, kteří ideálně potřebují i štítky větších velikostí.

Osvědčené značky tiskáren štítků

Tak jako u veškeré elektroniky a všeho, u čeho požadujeme kvalitu a dlouhou životnost, se vyplatí při výběru zohlednit také značka. Na trhu se štítkovači máme také z čeho vybírat. V případě štítkovačů se nejčastěji setkáte se značkami Dymo, Brother a Casio. Ani u jedné z nich se nemůže stát, že byste šlápli při výběru vedle, jde vždy jen o vaše nároky. Za všemi třemi značkami stojí dlouholetá tradice a zkušenosti. Značka Dymo se pohybuje na trhu od roku 1958 a její hlavní parketou jsou jak mechanické, tak i digitální štítkovače spolu s doplňkovým příslušenstvím v podobě pásek vhodných jednotlivým způsobům tisku. Z jejich sortimentu si vyberete pomocníka pro domov i kancelář. V případě značky Casio si asi všichni z nás vybaví jejich kalkulačky, nicméně firma se zabývá také technologiemi tisku. Jistě nepřekvapí, že tato japonská společnost je příkladem vysoké preciznosti a léty prověřené kvality. Za společností Brother stojí nejdelší podniková a výrobní historie ze všech tří zmíněných značek. Na svém počátku byly jejím hlavním zájmem šicí stroje, dnes je Brother pojmem v odvětví kancelářské techniky a elektronického vybavení. V sortimentu firem Brother a Casio si vyberete spíše profesionální vybavení vhodné pro kancelář. Výběr uspokojí rozhodně také náročnějšího spotřebitele, který hledá pro svůj domov něco sofistikovanějšího, než jen obyčejný mechanický štítkovač.

Výběr vhodné pásky pro váš štítkovač

Štítkovač se neobejde bez správné pásky. U jejich výběru je rozhodně důležité brát v potaz více, než samotnou barvu pásky. Zaměřte se zejména na mechanismus tisku. Digitální i reliéfový tisk si totiž žádá jiný materiál. Dále byste při výběru rozhodně neměli opomenout ani značku vašeho štítkovače, protože v tomto případě se určitě vyplatí sáhnout spíše po originálních páscích. Výběr barvy jsme na začátku trochu upozadili, ale samozřejmě má svou roli zejména v situaci, kdy přijde na řadu rozhodování zohledňující vlastnosti pásky a její finální funkci a umístění. Vybrat si můžete z voděodolných, silně lepících, signálních i plombovacích pásek, samozřejmě v různých šířkách.

Štítkovač pro domácnost?

Pracovní využití štítkovače si dokážeme představit asi všichni, ale jak může pomoci tiskárna štítků v domácnosti už může být představitelné hůře. Pravděpodobně největším pomocníkem bude štítkovač v prostředí kuchyně, domácí pracovny a také dílny. Štítkovače si zkrátka zamilují všichni milovníci pořádku a přirození organizátoři. V současnosti, kdy na nás slova ekologie a udržitelnost pokukují na každém rohu, se mnoho z nás zamýšlí nad tím, jak svůj domov oprostit od zbytečných plastů nebo jejich zastoupení v domácnosti alespoň výrazně omezit. Ruku v ruce se vznikem bezobalových prodejen nebo nápady, jak znovu využívat skleněné sklenice a lahve k uložení sypkých potravin, těstovin, koření i olejů se jeví štítkovač jako výhodný pomocník, který vnese řád mezi vaše kořenky i luštěniny. Jste nadšený pěstitel a zahrádkář? Štítkovač se vám může osvědčit i při jarní sadbě květin i plodin. Díky voděodolným štítkům budete mít dokonalý přehled o tom, co se dere ze země na povrch, i která květina se vás chystá potěšit svými květy.

Publikováno: 20. 02. 2020

Kategorie: Tipy

Autor: Adam Hájek