Jak vybrat smartphone s ohledem na nejlepší poměr ceny a kvality?

Vybrat mobilní telefon není snadné. Prostě není. Při pohledu na zdánlivě nekonečnou nabídku modelů, z nichž se většina liší snad pouze cenou, se člověku, který netráví celé dny čtením recenzí a srovnáváním parametrů, podlomí kolena. Ale vy přece nechcete tak moc. Jen aby vám smartphone vydržel déle než dva měsíce a zároveň vás nepřišel na dvacet tisíc. Nezoufejte, poradíme vám. Raději upozorňujeme, že následující řádky nejsou určeny pro fajnšmekry, kteří znají parametry většiny aktuálně prodávaných smartphonů nazpaměť. Tipy naopak ocení každý, kdo nechce zbytečně ztrácet drahocenný čas porovnáváním desítek modelů.

Cena (ne)rozhodující faktor

Ať chcete, nebo ne, v případě omezeného rozpočtu je cena rozhodujícím kritériem. Otázka však zní – jaká je minimální cena mobilního telefonu, který lze považovat za „solidní“? Zřejmě by se slušelo uvést, že v praxi záleží na specifických vlastnostech konkrétních modelů, ale to bychom vás dostali do bludného kruhu. Z pohledu běžného uživatele je ideální rozpětí cca 3-5 tisíc korun. V této cenové relaci seženete smartphone, se kterým pořídíte spoustu pěkných snímků a zahrajete si hry bez nepříjemného trhání.

Jakou zvolit značku?

A teď to hlavní. Měli byste důvěřovat smartphonu od „no name“ výrobce, nebo raději vsadit „na jistotu“ a pořídit si telefon s notoricky známým logem? Pravdou je, že ačkoliv známé moudro „co je neznámé a levné, je téměř jistě nekvalitní“ pozvolná přestává platit, ale přesto jsou důvěryhodnější značková zařízení.

3 smartphony, které zaujaly naší redakci

Hodila by se vám konkrétní inspirace? Následující modely nejsou bez chybičky, ale věříme, že v cenové relaci do 5 tisíc korun patří k tomu nejlepšímu.

Xiaomi Redmi 6 Dual

Detailní displej (1440×720 px), dostatečná interní paměť (32 GB), velmi slušný duální zadní fotoaparát (12 Mpx + 5 Mpx), OS Android 8.1 Oreo s nadstavbou MIUI 9 a hybridní slot na dvě simkarty a čtečka otisků prvků. Xiaomi Redmi 6 Dual to vše nabízí v elegantním balení. Sáhněte po verzi s 3 GB operační paměti, 2 GB není dostačujících.

Samsung Galaxy J4 Plus

Pokud si potrpíte na Samsungy, mohl by se vám zavděčit model Galaxy J4 Plus s OS Android 8.0. Parametrově je na tom podobně jako o téměř tisícovku levnější Xiaomi. Ačkoliv „papírově“ ztrácí na operační paměti (má jen 2 GB), při běžném provozu jsme nezaznamenali žádné záseky. Telefon je dobře optimalizován, skvěle padne do ruky a nechybí mu nic, co je u střední třídy standardem. Jen ta vnitřní paměť (16 GB) by mohla být větší.

Sony Xperia X1A DS G3112

Co vám za „pětku“ nabídne Sony? V případě modelu Xperia X1A DS G3112 dostatečnou porci výkonu (zajišťuje ji 8 jádrový procesor), operační paměť 3 GB a vnitřní paměť 32 GB. Ze všech tří telefonů má zřejmě nejlepší fotoaparát (vzadu 23 Mpx, vepředu 8 Mpx) s úžasnou funkcí hybridního automatického osvětlení. S tímto telefonem nafotí senzační snímky každý. Škoda jen starší verze Androidu (7.0 Nougat). Všechny uvedené mobilní telefony seženete na expert.cz.

Publikováno: 02. 02. 2019 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Hardware

Autor: Adam Hájek

Tagy: smartphone do 3 tisíc | smartphone do 4 tisíc | smartphone do 5 tisíc