Fascinace: výherní automaty

Herny s blikajícími světýlky a protáčejícími se sloty jsou většině lidí trnem v oku. Není divu, spolykají obrovské částky a hráči se kvůli nim dostávají do velkých finančních problémů. Na druhou stranu tyhle mašinky neodmyslitelně patří mezi nejzajímavější elektronická zařízení, která kdy byla sestrojena a právě proto jsme se jim rozhodli věnovat pár řádků. Gamblerství nepodporujeme, ale rádi vám v rychlosti nastíníme, jak se automaty vyvíjely v průběhu času. Vzhledem k tomu, že výrobci využívají nejnovějších technologií, můžeme na nich sledovat, jak moc se technika za poslední desetiletí změnila.

Historie výherních automatů v kostce

První automaty vznikly již na přelomu 20.století a stál za nimi německý imigrant August Fey, který se přestěhoval do San Francisca. Pravděpodobně netušil, že se v jeho rukách zrodil nesmrtelný fenomén, který se velmi rychle rozšíří do celého světa.

Feyův automat byl v porovnání s dnešními velmi jednoduchý. Měl podobu železné krabice se třemi otáčejícími se válci. Princip byl ovšem stejný i tehdy – výhra byla podmíněna setkáním tří stejných symbolů.

K dalšímu vylepšení došlo až o 10 let později v Chicagu. Postaral se o něj Herbert Mills, který přidal nejen několik dalších symbolů, ale i okénko, kde mohli hráči sledovat, jak moc se přiblížili k výhře. Poté nastal opravdový boom a Mills začal automaty prodávat po celých Státech. A protože byl hazard nelegální, hrálo se pouze o věcné ceny. Zlom nastal v roce 1931, kdy bylo v Nevadě hraní hazardních her zlegalizováno.

Mechanika končí, přichází elektronika

Opravdovou revoluci měla na svědomí firma Bally, která nahradila mechanické válce válci elektromechanickými. Hra byla rázem rychlejší a z Bally se stala jednička ve svém segmentu. Mezi nejoblíbenější automaty patřil legendární jednoruký bandita, se kterým se setkáváme i dnes. Jeho typickou součástí byla páka, která připomínala ruku.

Elektromechanické automaty neboli VHP dovolovaly hráčům sázet různé částky a chlubily se zajímavými jackpoty, které z nich udělaly ještě větší lákadlo. Výhry bývají nastaveny tak, aby hráč nemohl dlouhodobě vyhrávat a to v rozmezí 80-90%. Zisk automatu tedy činí zhruba 10-20% z vhozených částek.

Automaty v Las Vegas

Hrací automaty a současnost

Rozvoj technologií posunul automaty na další úroveň a hráčům se otevřely nové možnosti. Elektromechanické automaty postupně nahrazují videoloterijní terminály (VLT), které se chlubí propracovanými hrami a pěknou grafikou. O rozmach se postaral i internet, který se na hraní podílí stejnou měrou, jako kamenné herny.

Vývoj se zkrátka zastavit nedá – věcné ceny vystřídaly milionové jackpoty a hráči si mohou jejich vášeň užívat i z pohodlí domova. Pokud vás magické sloty lákají, neostýchejte se je vyzkoušet. Peníze však nechte v peněžence (nechcete-li o ně přijít) a zahrajte si hru na nečisto, kterou umožňuje většina internetových kasín. Alternativou jsou všelijaké flashovky, kterých je na herních webech víc než dost. Přečtěte si také další info a to nejen o automatech ale i rizicích gambligu na Wikipedii.