4 kroky k úspěšné migraci do cloudového úložiště

Taky už jste si dali říct a konečně se rozhodli přesunout svou IT infrastrukturu do cloudového úložiště? I když to může nejdřív znít trochu komplikovaně a děsivě, není se nakonec vůbec čeho bát. Stačí si dobře promyslet následující 4 kroky a vaše migrace do cloudu půjde hladce jako po másle. 

Co je to cloud, cloud hosting a co je cloud computing 

Pojďme si ze všeho nejdřív ujasnit jednotlivé pojmy, které se cloudových služeb týkají: 

  • Cloud je označení pro internetové servery, které jsou dostupné buď přes placený pronájem, nebo jako součást softwaru či služby. 
  • Cloud hosting označuje používání virtuálních serverů, které lze vytvářet, modifikovat a mazat dle potřeby. Využívá se nejčastěji pro distribuci webových aplikací, hostování webů nebo odesílání a ukládání e-mailů. 

Už máte jasno, co přesně hledáte? Tak pojďme pokračovat. Než se do migrace pustíte, dobře si promyslete následující 4 kroky: 

1. Rozmyslete si, co od migrace očekáváte 

Migraci do cloudového úložiště je vždy třeba přizpůsobit vašim konkrétním potřebám. Proto byste si měli ze všeho nejdříve ujasnit, co všechno vlastně od přesunu vaší IT infrastruktury do cloudu očekáváte. Je vaší prioritou snadná dostupnost, rychlost nebo pokročilá úroveň zabezpečení? Svůj výběr tomu podřiďte

2. Co všechno je vhodné do cloudového úložiště přesunout 

V dalším kroku je čas na analýzu portfolia vašich aplikací. Ne pro každou aplikaci je totiž přesun do cloudu bezpečný. Důkladně si promyslete všechny specifické dopady z obchodního i IT hlediska, které na jednotlivé aplikace při migraci do cloudového úložiště může přesun mít.  

Nevíte, jak na to? Vyzkoušejte 5 R strategii, která vám s migrací aplikací pomůže. 

3. Připravte si podrobný plán migrace 

Už víte, které aplikace budete chtít do cloudového úložiště přesunout? Tak přichází na řadu určení způsobu migrace. Pokud se chystáte přesouvat větší množství aplikací, rozdělte celý proces raději do několika menších bloků

Vezměte v potaz provozní kontinuitu a datovou integritu aplikací a zvažte jejich komunikační závislost na zbytku ekosystému. Podle toho pak určete pořadí, ve kterém dojde k migraci daných aplikací.   

4. Seznamte s výhodami migrace své zaměstnance 

Jednou z hlavních výzev, kterým budete muset pravděpodobně po migraci IT infrastruktury do cloudu čelit, je získání si důvěry u vašich zaměstnanců. I v dnešní době má totiž ještě spousta lidí pocit, že pokud nejsou dokumenty zamčené na několik západů ve skříni v kanceláři nebo uloženy pouze v zaheslované složce v počítači, tak nejsou data v nich obsažená v bezpečí.  

To už ale samozřejmě dávno není pravda. Ve skutečnosti je při správně nastavených postupech a opatřeních bezpečnost v cloudu na mnohem vyšší úrovni než v případě on-premise řešení –⁠ tedy při uložení pouze na vlastním serveru.  

Pomozte svým zaměstnancům k získání hlubšího povědomí o všech výhodách, které migrace do cloudu přinese i jim. Až zmíníte, že nové řešení jim opravdu práci nepřidá, ale naopak usnadní, uvidíte, že budou k přijmutí celé změny mnohem přístupnější.

Publikováno: 31. 03. 2023

Kategorie: Tipy

Autor: Adam Hájek