3 tipy pro větší výdrž baterie v notebooku

Zdá se vám, že váš notebook nevydrží bez napájení tak dlouho, jak by měl? V tom případě se řiďte následujícími tipy, díky kterým baterie vydrží mnohem déle!

1. redukce jasu displeje

Nastavení jasu displeje má na výdrž baterie notebooku zásadní vliv. Displej spotřebovává cca 30 – 40 % z celkové kapacity a platí, že čím vyšší jas, tím vyšší spotřeba energie. Snížíte-li jas na nejnižší možnou úroveň, zajistíte mnohem delší výdrž baterie. Naučte se snižovat jas zejména při nižší hladině okolního osvětlení, kdy je displej dobře čitelný i tak.

2. vypněte funkce a aplikace, které nevyužíváte

Pracujete v textovém editoru nebo se díváte na oblíbený film? Během činností, které nevyžadují přístup k internetu, vypínejte wi-fi. To samé platí také o bluetooth a náročných aplikacích. Zkrátka a dobře – není-li váš notebook v dosahu elektrické sítě, omezte spouštění funkcí, které nepoužíváte. Programy, které jsou náročné na výpočetní výkon, zatěžují procesor počítače, čímž dochází k rychlému poklesu energie. Tip navíc: Naučte se používat napájecí schémata, která využijete v rozličných situacích.

2. vyberte si energeticky úsporný pevný disk

Tuto radu si vezměte k srdci při nákupu příštího notebooku. Pevný disk slouží k ukládání dat a platí, že s rostoucí rychlostí zápisu roste i spotřeba baterie. Na trhu jsou hardisky s rychlostí otáčení 5 400, 7 200 a 10 000 rpm (otáček za minutu). Běžný uživatel si vystačí i s nejpomalejším diskem. Ideální volbou jsou moderní SSD disky, které neobsahují žádné pohyblivé části. Jsou rychlé, odolné proti otřesům a v neposlední řadě energeticky úsporné. Jejich cena již není tak vysoká jako před lety a pokud vám záleží na co nejnižší spotřebě, není co řešit. A co si počít v případě, kdy vám plně nabitá baterie hlásí velmi malou kapacitu i přesto, že dodržíte všechny výše zmíněné tipy? Každá baterie má omezenou životnost, která se krátí s počtem nabíjecích cyklů. Nové baterie do notebooku seženete levně na www.importpc.cz.

Publikováno: 25. 08. 2014

Kategorie: Hardware

Autor: Adam Hájek

Tagy: jak snížit spotřebu baterie notebooku