Útoky hackerů na letadla jsou stále častější

Hackeři jsou odnepaměti spojovány s počítačovým světem a s tím, že se dokážou bez potíží nabourat třeba do našeho počítače. Mohou z něho získat potřebná data, stejně jako ho také dokonale ovládnout. V poslední době se však ukázalo, že kyberbezpečnost se týká nejenom oblastí spojených s využíváním běžných počítačů. Začaly se množit informace o tom, jak řada hackerů dokázala vniknout třeba do počítačů automobilů, ale dokonce i letadel.

Kdy k pravděpodobným útokům došlo?

Podíváme-li se na aktuální případy z poslední doby, jistě musíme zmínit útok na polskou leteckou společnost LOT. K události došlo v měsíci červnu tohoto roku, kdy útoky hackerů překazily odlet z varšavského letiště. Zde se jednalo o útok cílený primárně na počítačovou síť společnosti. Ještě o něco alarmující je jistě zpráva, kterou zveřejnil odborník na bezpečnost Chris Roberts. Ten se dokázal prostřednictvím multimediálního systému v letadle napojit na ovládací prvky United Airlines a na pár minut převzal kontrolu nad letem.

Ochrana by měla být prioritou leteckých společností

Není to jenom posilování bezpečnostního systému, kudy by se měly letecké společnosti vydávat. Měly by myslet i na důsledky daných problémů. Zde může pomoci oblast pojištění. V případě zmíněného letiště ve Varšavě tak může pojišťovna pokrýt náklady spojené s odškodněním za zpožděný let. Je ale o mnoho více oblastí, kde se pojistné služby tohoto typu mohou hodit. Využije je celá oblast letectví, jako například:
  • Letecké společnosti
  • Konkrétní letiště
  • Výrobci a distributoři součástek
Pojišťovna nám nabízí nejenom závazky v oblasti likvidace škod, ale dokáže nabídnout své služby i v oblast i řízení rizik a kontroly ztrát. Budeme-li konkrétní, citujme zástupce společnosti AIG, který uvádí: „AIG má celosvětovou síť více než 500 techniků a rovněž specializovaný kontrolní tým pro bezpečnost a řízení rizik. Spolupracujeme s našimi klienty, abychom jim mohli poskytnout pevný základ, na němž mohou budovat své vlastní bezpečnostní programy a snižovat provozní rizika svého podnikání.

Publikováno: 25. 07. 2015 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Adam Hájek

Tagy: hackerské útoky na letadla