Srovnání informačních systémů pro stavební firmy

Digitalizace se promítá do všech sfér našeho života, ať se jedná o soukromí či práci. A proniká i do oblastí, kde bychom ji možná nečekali. Do prostředí řemesel, kde se pracuje rukama. I zde však umí ulehčit práci. Jak? Podívejte se.

Jak funguje informační systém pro stavební firmy?

Možná si říkáte, že digitalizace stavebnictví se bude spíš týkat velkých firem, které již potřebují fungovat na více strukturované bázi a řemeslníci tak budou ušetřeni úkonů, které jim spíš nejsou vlastní. Jenže si vezměte, že i drobný řemeslník, který musí mít živnostenské oprávnění, se počátkem tohoto roku nevyhnul datové schránce. A nejde pouze o to mít další elektronickou adresu, daňová přiznání se musí podávat v určitém formátu, PDF se neakceptuje, takže i malý podnikatel se s digitalizací setkává. Ji velmi ovlivnil nový stavební zákon, bezpochyby mnohé ovlivnila nedávná pandemie, v níž se spousta věcí řešila elektronicky. I když se může zdát, že jde o otravný proces, mnohé stavební firmy si ji v konečném důsledku pochvalují. Jednak díky digitalizaci můžete spoustu věcí řešit od počítače a neběháte někde po různých úřadech apod. Digitalizace umí poukázat na procesy, které jsou složité a nabízí tak jejich zjednodušení. Pro majitele firem je zde přínos i v tom, že informační systém umí nahradit některé pozice, takže se ušetří za pracovní sílu. Některé pozice zkrátka zaniknou, jiné se promění, objeví se i nové, takže zase nelze hovořit, že lidi nahradí stroje.

Správná digitalizace stavebnictví

Co je vlastně digitalizace stavebnictví? Někdo si myslí, že sem lze zahrnout například práce na počítači. Projekty se již nekreslí, ale vytváří ve speciálních programech. Dodavatelé, majitelé stavebních firem i klienti komunikují skrz e-maily, posílají si excelové tabulky, PDF, jpg apod. To není ta správná digitalizace. Jde totiž stále o prvky, s nimiž pracujete dále, třeba si je vytisknete, ale nejsou zaneseny v pořádném digitálním systému, kdy pouhým kliknutím najdete, kde například vázne dodání materiálu, k jakému datu se mají uskutečnit dané práce atd. Kdybychom to přednesli obrazně, tak projev digitalizace se zrcadlí v tom, že na stavbu nepřijdete s vytištěnými papíry, ale s tabletem a elektronickou tužkou, s níž na místě okamžitě ukážete průběh stavby, zanesete aktuální změnu a umělá inteligence vám za minutku vygeneruje, jak bude nově vypadat průběh stavby.

Digitalizace stavební firmy – srovnání nástrojů

Na trhu je několik společností, které pracují s digitalizací pro stavební firmy, je však dobré oslovit ty osvědčené, protože mají spolehlivý systém a je na ně spolehnutí. Podívejme se na tři populární.

Digitalizace s Helios

Helios nejspíše znají i ti, kteří se ve stavebnictví nepohybují. Není divu. Skupina podnikových informačních systémů se vyvíjí již od roku 1990. Zdálo by se, že jde o skvělý infomační nástroj, když má tak dlouhodobou tradici. Mínusem však může být právě její široké zaměření. Nepracuje například jen se stavebními podniky, ale i s jinými firmami (automobilový průmysl, potravinářství, velkoobchod, maloobchod), své služby spíš selektuje na malé a velké podniky, takže nemá jednoznačný fokus. Pokud uvažujete o digitalizaci své firmy, vždy je lepší mít produkt specializovaný na váš obor.

Informační systém pro stavební firmy – IS Fachman

Velmi oblíbený informační systém pro stavební firmy. IS Fachman nabízí okamžitý přehled o plnění rozpočtů a termínů, mnohé řídí umělá inteligence. To je důležité, protože každá položka faktury se okamžitě započítává k zakázce a neunikne tak schválení stavbyvedoucím a ředitelem. Procesy ve firmě velmi ulehčují evidence docházky a dovolené bez papírů. Elektronické vedení stavebního deníku, plány a rozpočty se řeší rovněž digitálně. Jistě uvítáte sdílení mezi firmou a investorem. Vše je maximálně flexibilní, rychlé a snadné. Navíc je IS Fachman v porovnání s ostatními systémy nejlevnější. Velmi komfortní jsou i možnosti rozšíření, můžete provádět individuální úpravy a pozor - vylepšení systému je zdarma! Nejste si stále jisti? Pak si tento prvek vyzkoušejte, IS Fachman nabízí možnost 3měsíčního provozu bez omezení zcela zdarma. Systém nabízí opravdu přehledný a intuitivní systém, který je na trhu dle průzkumů v současné době nejlepší. Pracovat s ním dokážou jak projektanti, tak klienti, kteří třeba ani nemají takový vztah k digitálním procesům.

ÚRS CZ pro rozpočty

Společnost ÚRS CZ vytváří podklady pro stavební rozpočty, pracuje s kalkulacemi a sleduje stavební zakázky. Dále nabízí i školení v této sféře, je aktivním členem národních i mezinárodních společenství. Nabízí online aplikace pro veřejnost i odborníky. Systém má komplexně propracovaný, avšak je spíš zaměřený na práci s čísly. Pokud potřebujete kompletní agendu, nejspíš si budete muset vybrat ještě produkt od jiné firmy.

Digitalizace stavební firmy – jaký vybrat nástroj?

Nabídli jsme vám srovnání třech oblíbených produktů na trhu s digitalizacemi stavebnictví. Pokud se rozhodujete v této sféře, určitě nic nedáte za zkoušku. Doslova. Jak jsme zmínili, IS Fachman vám nabízí možnost vyzkoušení zdarma. Je také příhodné rozhodnout se pro firmu, která se zaměřuje na stavební společnosti a má možnost mít důkladněji propracovaný systém právě v této sféře. A v mnoha oblastech, kdy se program nezaměřuje například jen na rozpočty, ale i systematické ukládání, změny dokumentů atd. Z tohoto srovnání nám tedy vychází nejlépe právě IS Fachman.

Publikováno: 03. 05. 2023 / Aktualizováno: 12. 06. 2023

Kategorie: Software

Autor: Marek Novotný