Správné fungování termolisu podmiňuje příkladná údržba

Bez ohledu na to, zda jste se rozhodli založit reklamku, nebo si vyrábět vlastní kreativní výrobky – ať už pro osobní potřebu, nebo v rámci podnikání, jste narazili na zařízení známé jako termolis. Přesněji termotransferový lis – stroj, který slouží k uchycování speciálních materiálů na jiné materiály či předměty. Funguje na principu topné desky s optimální teplotou a tlakem.

Údržbu vyžaduje každý termolis

Práce s termolisem má své výhody i omezení – s těmi byste se měli seznámit ještě dříve, než si zařízení pořídíte. A pokud si stroj pořídíte, musíte ho udržovat v perfektní kondici. Bezvadný stav termolisu je podmínkou bezproblémového a kvalitního uchycení speciálních materiálů, a to bez ohledu na to, zda jde o moderní termotransferový lis od renomovaného výrobce, nebo levnou „Čínu“.
Termolis tvoří tři základní celky: kostra zařízení a mechanické části, elektronika a topná deska.
Kostra stroje má na starosti stabilitu zařízení a vyvíjí tlak. Běžným opotřebeném se může snížit vytvářený tlak, případně se porouchá zvedací mechanismus pracovní plochy. Proto je důležité průběžně dotahovat šroubové spoje, promazávat styčné plochy a celkově zařízení udržovat v čistém stavu. Čistota ploch pístů (a jejich lehké naolejování) je důležitá především u zařízení vybavených pístncemi. Co se týče elektroniky, pro běžného uživatele je vstup do útrob termolisu zapovězen. Přesto je žádoucí alespoň ofuk stlačeným vzduchem. Díky tomu se z elektronických částí dostane prach. Čištění se nevyhnete ani v případě topné desky. Ta bývá opatřena teflonovým nástřikem či PTFE tkaninou. Kvalitu přenosu zajistíte tak, že se postaráte o čistotu styčné plochy topné desky. Zároveň kontrolujte její teplotu – příliš nízká teplota je pro přenos materiálů nedostatečná a vysoká může způsobit znehodnocení materiálu. Ke změně teploty může dojít z důvodu opotřebení termočidla či topných těles.

Životnost termolisu je omezená, jednoho dne nahradíte starý model novým

Resumé? Budete-li se o svůj termolis řádně starat, zasloužíte se o to, aby vám dlouho dobře sloužil. Přesto – pokud disponujete starším strojem, na kterém se již projevuje zub času, zvažte pořízení nového. A nezapomeňte, že termolis na textil od prověřeného výrobce je vždy lepší než úspora na úkor kvality, spolehlivosti a energetické náročnosti.

Publikováno: 27. 01. 2019

Kategorie: Hardware

Autor: Adam Hájek