Originální, nebo kompatibilní náplně do tiskárny?

Některé radosti nevydrží příliš dlouho. Třeba z nákupu levné tiskárny, jejíž provoz prodraží poměrně drahé originální tonery. Bohužel je to tak a vypadá to, že výrobci ze své politiky hned tak neupustí. Drží si své ceny, čímž vzniká prostor pro výrobce tzv. alternativních neboli kompatibilních tonerů. Běžný uživatel tak musí vyřešit dilema, zda se vydat cestou „jisté kvality“ a nakupovat dražší originální zboží, nebo ušetřit díky neoriginálních náplní.

Proč jsou alternativní tonery tak oblíbené?

Je to paradox, ale pořizovací ceny tiskáren šly v posledních letech rapidně dolů. Originální tonery tak mohou v praxi stát třeba až 50 – 60 % z ceny zařízení. Znamená to, že když se jednou do roka vymění náplně, tiskárna se „přeplatí“. Dobrou možností, jak výrazně ušetřit, jsou právě levné tonery z druhovýroby. Originální náplně jsou výrazně dražší především proto, že do nich výrobci zahrnují náklady na marketing a reklamu. Anebo zkrátka staví na hodnotě své značky. Pro výrobce tiskáren jsou náplně podstatným zdrojem finančních prostředků – většinou důležitějším než samotná zařízení.

Jak je to s kvalitou?

Samozřejmě se nabízí otázka, zda jsou kompatibilní tonery dostatečně kvalitní. Názory se různí a někteří odborníci upozorňují na riziko ztráty záruky a možnosti poškození tiskárny. Pokud máte levnější tiskárnu, zřejmě vás to nerozhodí, nicméně v případě dražšího zařízení. Realita však není tak hrozná – alternativní náplně jsou na trhu poměrně dlouhou dobu a solidní výrobci dodržují mezinárodní standardy. Jejich produkty jsou dostatečně kvalitní a žádné „nehody“ nehrozí. Může se ale stát, že si s neoriginální náplní nebude tiskárna rozumět – proto byste si měli předem zjistit, zda výrobce nepoužívá speciální ochranu. Rozhodnutí je na vás. Můžete vsadit na jistotu, nebo si pořídit levné, ale přesto kvalitní tonery Samsung, HP, Brother či jinou značku od jiného výrobce.

Publikováno: 25. 10. 2017

Kategorie: Hardware

Autor: Adam Hájek