Notebook v zimě aneb jak ho ochránit před mrazem?

Zima je prima, jen když si ji užíváme na zasněžených svazích někde na horách. A přestože přes okno vypadá romanticky, ve skutečnosti nás dokáže pořádně potrápit. Nemá ji ráda ani elektronika, kterou přenášíme z prostředí o velmi rozdílných teplotách. Nepřestávejte číst a dozvíte se, jak svůj milovaný laptop uchránit a zabránit nejhoršímu. Doporučení nám dali technici ze servisního centra ABAX. Mráz je záludný a zatímco po přímém střetu s vodou notebook přestane fungovat, následky přechodu z chladu do tepla se mohou projevit až za delší dobu. Technici z pobočky Acer servis Plzeň proto v zimě paradoxně neevidují zvýšený nárůst zakázek - rozšíření koroze vyžaduje čas.

Notebook se musí aklimatizovat

Přecházíte-li s notebookem z mrazu do tepla, hrozí vysrážení vlhkosti. Kondenzace pak může způsobit zkrat, případně dá impuls k tvorbě koroze a výrazně zkrátí životnost zařízení. Podle techniků z pobočky servis notebooků MSI přitom stačí, abyste po příchodu nechali počítač vypnutý a počkal, až se teploty srovnají. Doba potřebná pro aklimatizaci závisí na rozdílu teplot prostředí, ve kterých se elektronika pohybuje. Pro běžné přechody je doporučený minimální délka 20 minut, ale platí, že čím déle počkáte, tím je riziko případného poškození nižší. notebook

Elektronice nesvědčí ani mráz

Provozování notebooku v mrazu pro něj není dvakrát prospěšné, což poznáte na celkovém zpomalení displeje a ztráta kapacity v akumulátoru. V případě vysokého zatížení pak opět hrozí kondenzace nebo koroze.

Pořiďte si kvalitní tašku

Odborníci z pobočky servis notebooků Plzeň podotýkají, že velkým pomocníkem pro přenos jsou termo-izolační tašky a pouzdra s kvalitním polstrováním. Naopak se vyvarujte přepravy notebooku v kufru automobilu, který se při kratší jízdě nestihne prohřát. A co si počít, když se vašemu drahocennému pracovnímu nástroji přeci jen něco stane? Obraťte se na servis. Zda zvolit autorizovaný, nebo neznačkový, se dočtete v tomto článku.  

Publikováno: 14. 02. 2017

Kategorie: Hardware

Autor: Adam Hájek

Tagy: notebook v mrazech | notebook v zimě