Na dobré akustice záleží. Jak zajistit kvalitní zvuk v sálu i malé místnosti?

Dlouho opomíjený obor, který se v posledních letech vrací do módy. To je akustika, nezbytná součást pro kvalitní podání zvuku. Jak jí můžete dosáhnout i vy? Plata od vajec. Kvalitní akustika místnosti díky několika kouskům papíru. V dnešní době už naštěstí víme, že jde o fám. Pokud tedy o něčem takovém příště uslyšíte, neberte na to zřetel. V následujících řádcích vám ale představíme efektivnější způsoby, kterými lze skvělého zvuku dosáhnout.

Akustická pěna jako dokonalý pomocník

Aby bylo možné dobře pohltit zvuk, musíte se zaměřit na široké spektrum zvukových frekvencí. Dobrá akustika prostoru vyžaduje, aby byly všechny tyto frekvence pohlcovány, pokud možno rovnoměrně. Obecně se dá říct, že si vystačíte s molitanem. Čím tlustší molitan je, tím více nízkých frekvencí dokáže absorbovat. O ty vysoké by se mělo postarat vybavení místnosti. Sami určitě uznáte, že obalit stěny molitanem není optimální řešení. Prostorová akustika si sice žádá jisté oběti a ústupky, naštěstí ale existuje lepší řešení - akustická pěna. Ta má speciální porézní strukturu, díky níž je velice efektivní. Zvuk se od ní neodrazí, ale je rozptýlen do její struktury, kde ho obrovské množství vzduchových kapes a bublinek doslova „uvězní na doživotí“.

Jak se měří akustika?

Největším problémem velkých místností je špatná akustika. Prostor, který je velký a často i symetrický, dobře odráží zvuk od rovnoměrných stěn. Akustika sálů je tedy samostatným oborem. Daly by se tu použít podobné postupy jako v malé místnosti, stálo by to ale hodně práce a více financí. K vylepšení doby dozvuku se tak používají speciální akustické desky umisťované na strop i okolní stěny. Zejména v kinech a divadlech, kde samotné sedačky slouží jako dobrý pohlcovač vzduchu, tak jde o dobré řešení. Než se ale přistoupí k jejich implementaci, je potřeba nejprve provést měření akustiky. K tomu slouží speciální kalibrované mikrofony, které pomohou s nalezením nevhodných prostor a odrazových míst. Následné výpočty z naměřených dat je poté možné převést do reality. Akustika v místnosti je tedy nepostradatelnou součástí optimálního zážitku. A je jedno, jestli jde o obývák, třídu ve škole či velký divadelní sál. Pokud jí nebudete věnovat dostatečnou pozornost, bude kvalita zvuku a jeho přenosu značně snížena. A to určitě nechcete.

Publikováno: 05. 02. 2020

Kategorie: Hardware

Autor: Adam Hájek