Manuál: Jak vybrat projektor, aby vám dobře sloužil?

Proč si pořídit projektor? Toto zařízení nabízí široké spektrum využití a v praxi se používá k prezentačním, edukačním i zábavním účelům. Vzhledem ke klesající ceně elektroniky jsou stále dostupnější, ale přesto se vyplatí vybírat s rozvahou. Přeci jen jde o investici v řádu několika tisíc až desítek tisíc korun a chcete-li za své peníze dostat maximum (anebo se zbytečně nepřeplatit za přístroj, který nepotřebujete), dejte si na výběru záležet. Pokud vás zajímá, jak vybrat projektor a na co si dát pozor, dejte na naše doporučení.

Projektory dle způsobu využití

V prvé řadě si odpovězte na jednoduchou, ale zásadní otázku. K jakým účelům projektor potřebujete? Budete na něm promítat firemní prezentace, nebo třeba sledovat filmy? Na základě způsobu využití budete volit vhodné parametry. Projektory se obecně dělí na 3D, Full HD a mobilní micro projektory.

Rozlišení

Mezi základní parametry patří rozlišení, tedy množství zobrazených bodů. Zvolíte-li nejnižší SVGA (800 x 600 px), pak vám projektor poslouží ke sledování DVD filmů nebo televize. Počítejte s tím, že pokud SVGA rozlišení připojíte k počítači, bude obraz na plátně „neostrý“ (budou patrné pixely). Většina běžných uživatelů používá projektory s rozlišením SXGA (1280 x 1024), což je plně dostačující i pro vyšší business segment. Velmi slušný obraz nabízí HD ready 720p a dražší full HD 1080p projektory. V podstatě jde o to, kolik jste ochotni investovat a jak kvalitní obraz vyžadujete.

Nezapomeňte ani na ostatní parametry

Spousta lidí vybírá projektor pouze na základě rozlišení, ale neméně důležitá je i úroveň svítivosti a projekční vzdálenost. Tyto vlastnosti závisí na velikosti a úrovni osvětlení interiéru, ve kterém se bude promítat. A právě proto se vyplatí nakupovat u odborníků, kteří vám s výběrem konkrétního modelu poradí a doporučí vám optimální řešení. Mezi další parametry patří také počet vstupních a výstupních portů, typ rozhraní (síťové/bezdrátové), ale také zabezpečovací systém proti krádeži a jiné specifické funkce, které nejsou u všech přístrojů standardem.

Je provoz projektoru drahý?

Nenechte se zlákat nejvýhodnější cenou a počítejte také s náklady, které vynaložíte za provoz. Součástí projektorů jsou tzv. lampy, jejichž životnost se pohybuje kolem 1 000 až 4 000 hodin. Chcete-li předejít nemilému překvapení, zeptejte se prodejce také na pořizovací cenu nové lampy. Cenové rozpětí je poměrně široké. Přesvědčit se můžete sami - porovnejte pořizovací ceny lamp do projektorů Benq a lampy do projektorů Epson. Zařízení těchto značek patří k nejprodávanějším. Na závěr bychom rádi odkázali na zajímavý článek o tom, jak vyměnit lampu v projektoru. Pravděpodobně to zvládnete svépomocí, ale díky praktickým tipů, se vám to povede rychleji a bezpečněji.

Publikováno: 23. 11. 2014 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Hardware

Autor: Adam Hájek

Tagy: jak vybrat projektor | jak vyměnit lampu v projektoru