Je lepší založit s.r.o., nebo si založit živnost?

Chystáte se podnikat, ale stále si nejste jistí, zda je pro vás lepší živnost, nebo společnost s ručením omezeným? V následujících řádcích vám prozradíme základní výhody i nevýhody obojího. Rozhodnutí však bude na vás.

Rychlost a cena založení

Potřebujete podnikat co možná nejdříve? Založení živnosti je o něco rychlejší, řádově trvá jen několik dní. Založit společnost s ručením omezeným je delší a administrativně náročnější. Můžete se však obrátit na někoho, kdo pro vás firmu založí a zároveň zajistí sídlo s.r.o. na prestižní adrese. Obecně jsou vždy náklady na založení s.r.o. vyšší.

Riziko (ručení)

Velkou výhodou s.r.o. je fakt, že jednatel ručí pouze do výše základního kapitálu firmy. V případě živnosti může exekutor sáhnout i na soukromý majetek. V tomto směru je jednoznačně lepší společnost.

Administrativa a účetnictví

Živnostník většinou nemusí řešit tolik administrativních úkonů. Společnost je z administrativního hlediska náročnější, což platí i o vedení účetnictví. V praxi samozřejmě záleží na povaze podnikání.

Daně a odvody

Živnostníci mají mnohá daňová zvýhodnění, ale na druhou stranu musí povinně platit alespoň minimální zdravotní a sociální pojištění, a to i v případě nulového výdělku. Co se týče s.r.o. jednatel může zůstat OBZP (osoba bez zdanitelného příjmu) a platit pouze zdravotní pojištění.

Ukončení činnosti

Jakmile se živnostník rozhodne pro ukončení, zruší živnostenské oprávnění. Nemůže však činnost předat či prodat někomu dalšímu – což je velká výhoda s.r.o. Tu lze prodat nebo předat někomu z okruhu blízké rodiny.

Nechte si poradit

Pokud stále netušíte, zda je pro vás lepší založit živnost, nebo s.r.o., obraťte se na někoho, kdo problematice rozumí a dokáže vám poradit. Někdy je lepší absolvovat náročnější začátek (tzn. byrokracii okolo s.r.o.), jindy je zase výhodnější pracovat jako OSVČ.

Publikováno: 28. 03. 2018

Kategorie: Tipy

Autor: Adam Hájek

Tagy: živnost nebo s.r.o.