Jak ochránit telefon před viry a bakteriemi?

Smartphone je semeništěn mikrobů a virů. Nezapomínejte proto na jeho důkladné a pravidelné čištění. Doba největších restrikcí kvůli šíření nového koronaviru je už v Evropě, naštěstí, za námi. Ale ve zprávách ze světa stále vidíme, jaké škody může nekontrolované šíření viru způsobit. Pandemie nás naučila, že je třeba si dávat si na své zdraví pozor. Před začátkem pandemie bylo normální, že lidé chodili nemocní do práce respektive do školy, a mytí rukou bylo pro většinu z nás jen jakousi zanedbatelnou povinností. Teď už si uvedomujeme, že řada našich návyků, jako je právě důkladné mytí rukou, může šíření nákazy zpomalit. Mytí rukou ale nestačí. Málokdo z nás si uvědomuje, že obrovské množství bakterií a virů, se nachází přímo na našich mobilních telefonech, které máme neustále s sebou. Je na nich několikanásobně více mikroorganismů než v záchodové míse Jak tomu předejít?

Nenoste mobil na záchod

Dělá to řada lidí – čtení článků nebo sledování videí při sezení na záchodovém prkénku je pro ně samozřejmostí. Ale je to také velmi nebezpečné. Už v roce 2012 přišel profesor Charles Gerba z University of Arizona se svým týmem ke zjištění, že na telefonu se může vyskytovat až desetkrát více mikroorganismů nežli v samotné záchodové míse. Přitom je pro nás samozřejmostí, že záchod pravidelně umýváme, používáme na něj nejrůznější dezinfekční prostředky. Ale samotný telefonu většinou ani nečistíme. Zdroj: Pixabay.com

Ve zdravotnictví používejte mobil minimálně

Řada studií se také zaměřovala na výskyt mikroorganismů na mobilech zdravotních pracovníků, a to i už těch pracujících na operačních sálech. Zjistilo se, že tyto mobilní přístroje obsahují i velmi nebezpečné a rezistentní mikroby. Větší výskyt se našel v mobilech s kryty a nebo v přístrojích s prasklým displejem. Proto je důležité často měnit kryt a nechat hned opravit všechny prasklinky.

Telefon z druhé ruky raději hned vydezinfikujte

Smartphony, které dlouho vydrží a dají se opravit, jsou skvělým řešením pro naše životní prostředí. Čím déle ale telefon máme, tím více se na něm bez důkladné péče vytvářejí různé kolonie mikroorganismů. Pokud si tedy kupujete mobil z druhé ruky, jako je například oblíbený iPhone 7, určitě ho pečlivě vyčistěte. Pokud je na něm ještě starší kryt na iPhone 7, okamžitě ho vyhoďte a raději si kupte nový obal.

Neumývejte mobil pod vodou

I když je váš telefon voděodolný, určitě ho neumývejte pod tekoucí vodou nebo ponořený do vody. Vždycky se tam nějakým způsobem může dostat voda, zvlášť, když se budete snažit vyčistit, různé spoje a tlačítka. Úplně vám stačí jemný navlhčený hadřík s jemným mýdlem.

Nepoužívejte klasické dezinfekční prostředky.

Klasické dezinfekční prostředky, které máte doma, určitě na čištění mobilu nepoužívejte. Jak je už zmíněno výše, raději si vezměte jemný hadřík a namočte jej do teplé vody, případně jemného mýdla a mobil jím pak opatrně přetřete. I obyčejné mýdlo totiž dokáže narušit membránu virusu. Pokud se vám to zdá příliš složité a potřebujete si, například kvůli svojí práci čistit mobil každý den, dají se jednoduše sehnat jednorázové vlhčené ubrousky speciálně určené na čištění LCD displejů. Existují ale i různé soupravy v podobě spreje a malé houbičky, které vám také pomohou mobil šetrně vyčistit. Zdroj: Etuo.cz Nezapomínejte:
  • Údržbu, tedy čištění, provádějte pravidelně, zvlášť pokud chodíte s mobilem na toaletu, pracujete ve zdravotnictví nebo v jiném prostředí, kde snadno může dojít k přenosu nebezpečných mikroorganismů na váš mobil
  • Pravidelně si meňte, nebo alespoň desinfikujte váš kryt na mobil.
  • Prasknutý displej nebo další neduhy, které by mohly způsobit usazování mikrobů, nechte co nejdříve opravit
  • Pravidelně na displeji meňte ochrannou fólii nebo ochranné tvrzené sklo.
  • To samé platí i pro další elektroniku: tablety, chytré hodinky a počítače.
Toto všechno by pro vás mělo být stejně samozřejmé, jako mytí rukou nebo čištění koupelny a záchoda.

Publikováno: 30. 06. 2020

Kategorie: Praktické rady