Jak na údržbu tiskárny

  Tiskárna je zařízení, bez kterého by se dnes již málokdo obešel. Ale málokdo o ni také pečuje tak, aby její životnost byla prodloužena na co nejdelší dobu a tisk byl stále kvalitní. Základem pro vaši tiskárnu je kvalitní náplň. Další péče o tiskárnu není náročná a zvládne ji každý, proto přinášíme několik rad a tipů, jak na bezpečnou údržbu vaší tiskárny.

Inkoustová tiskárna

Každá tiskárna se musí jednou za čas seřídit. Věnujte jí speciální pozornost, obzvláště pokud nebyla dlouhou dobu použita. Určitě se vám již stalo, že se v tisku objevily čáry nebo barvy nebyly tak jasné, jak mají být. V tomto případě je nutné zkontrolovat trysky. Tento úkon provedete prostřednictvím ovladače na tiskárně. Tento proces nechte vždy dojet až do konce. Zároveň tento test neprovádějte příliš často, jelikož se u něj spotřebuje poměrně velké množství inkoustu. Jsou-li barvy na testovacím vzorku vybledlé, je třeba vyčistit trysky tiskových hlav. Někdy je zapotřebí tento proces opakovat a některé tiskárny nabízí i funkci důkladného čištění. Pokud však máte problém s posunutými řádky nebo špatným kontrastem či jinými nechtěnými prvky tisku, je třeba tiskové hlavy seřídit. Aktivujte tuto funkci v menu své tiskárny. V případě, že si ani takto tiskárna nedokáže pomoci, obraťte se na výrobce tiskárny.

Laserová tiskárna

Čištění laserových tiskáren není o nic složitější než údržba těch inkoustových. Odkryjte horní kryt tiskárny a setřete tonerový prášek, který je ve vnitřním prostoru tiskárny usazen, můžete přetřít také podávací válečky. Jakmile je povrch suchý, můžeme tiskárnu zavřít. U laserové tiskárny dbejte zvýšené opatrnosti, jelikož jemný práškový toner se velmi lehce dostane do vzduchu a potřebuje více než 15 minut, než se usadí. Existuje zde poměrně velké riziko vdechnutí tonerového prášku při nesprávné manipulaci. Další věcí, kterou rozhodně nesmíte opomenout, je přihrádka s fixačním válcem. Tento válec se extrémně zahřívá, je tedy nutné, aby byla laserová tiskárna před čištěním aspoň hodinu vypnutá. Po ukončení procesu čištění doporučujeme opustit na několik minut místnost, aby se případný toner rozptýlený v ovzduší usadil. Poté opatrně vejděte do místnosti a usazený prášek vysajte. Jednoduchý test barevných trysek. Každá tiskárna má své vlastní programy na čištění. OT - PR - Jak na údržbu tiskárny

Publikováno: 28. 02. 2017

Kategorie: Hardware

Autor: Adam Hájek

Tagy: jak na údržbu tiskárny | jak udržovat tiskárnu