Jak chrání výrobci notebooků zákazníkova data před ztrátou?

Záloha dat je opravdu důležitá. Dokonce tak moc, že na ni pamatují samotní výrobci notebooků a poskytují zákazníkům software, který umožňuje jejich zálohování a samozřejmě i obnovu. K vytvoření zálohy jste většinou vyzváni už při prvním spuštění nového notebooku. Důvod je prostý, strojovny sice obsahují originální operační systém, v krabici však žádné médium, které by OS obsahovalo, nenajdete. Systém si musíte zálohovat sami a poslouží vám k tomu může právě výše zmíněný program. Zaměřili jsme se proto na tři nejprodávanější značky notebooků a porovnali možnosti zálohy dat.

Acer Backup Manager

Software, který vám umožní zálohu dat na noteboocích Acer, nese název Acer Backup Manager. Chlubí se přehledným grafickým rozhraním a možností vytvářet jednotlivé zálohovací profily. Nastavení umožňuje i selektivní zálohu různých typů dat. Ty můžete ukládat na shodný disk (nedoporučujeme), nebo na média, jako jsou CD, DVD, flash disky či externí HDD. Acer Backup Manager pamatuje i na zapomětlivce a nabízí možnost pravidelného automatického zálohování.

Asus Web Storage

Výrobce notebooků Asus je známý tím, že počítač plní více, či méně potřebným software. Mezi tu druhou skupinu patří i Asus Web Storage. Jde o klasický cloud, který funguje stejně, jako např. oblíbený Dropbox. Přes Asus Web Storage si můžete nahrávat nejrůznější data, která si budete moct prohlédnout na všech zařízeních, které tuto službu také podporují. Mimo to lze Asus Web Storage umožňuje i zálohu. Aplikaci lze ovládat i prostřednictvím prohlížeče.

HP Backup and Recovery Manager

V „hápéčkách“ najdete HP Backup and Recovery Manager, který umožňuje jak zálohu OS, tak i aplikací a datových souborů. Podobně jako u Aceru, můžete nastavit automatické plánování, které se spustí v určitých intervalech. Data lze ukládat na síťově a sekundární pevné disky, stejně jako na CD či DVD (je-li váš notebook vybaven příslušnou mechanikou).

I přesto, že jsou všechny tři zmíněné software poměrně snadným způsobem zálohy dat, spoustu majitelů notebooků jejich přítomnost zcela ignoruje. Jediná možná záchrana dat je pak v případě nesnází pomoc odborníka. Osobně doporučujeme společnost ABAX s.r.o., která nabízí servis notebooků Acer, servis notebooků HP i servis notebooků Asus a ostatních značek. Informace o nabízených službách najdete na http://www.abax.cz/cz/zachrana-dat-a-obnova-dat/.

Publikováno: 24. 10. 2012

Kategorie: Hardware

Autor: Adam Hájek