Do kterých technologických akcií vyplácející dividendy se v roce 2020 vyplatí investovat?

Akcie technologických společností nejsou obecně známé pro vyplácení dividend, ale i tak se mezi nimi najdou výjimky. Ve skutečnosti však na seznamu těchto společností můžeme najít vyhlášená jména, která i v roce 2020 pravděpodobně dokážou svým investorům zajistit dlouhodobý růst. Právě technologické společnosti v tomto roce představily svoji sílu a potenciál poté, co pandemie koronaviru zasáhla prakticky celý akciový trh. Oproti ostatním sektorům se však tomu technologickému dařilo překvapivě dobře, což potvrzují i jejich výsledky z druhého čtvrtletí. V současnosti tak na trhu můžeme najít technologické akcie, do kterých je možné investovat nejen za účelem spekulace na jejich cenu ale při jejich držení pravidelně inkasovat i dividendy.

Akcie Apple

Technologický gigant Apple je právem považován za jednu z nejlepších společností na akciovém trhu, přičemž jeho postavení věří i sám Warren Buffett. Jeho kroky jsou však především sázkou na jistotu, pokud zvážíme fakt, že Apple sám o sobě je jednou z nejdražších technologických společností a ve svém působení nemá prakticky žádnou konkurenci. To potvrzují i výsledky z třetího čtvrtletí tohoto roku, kdy příjmy společnosti meziročně vzrostly o 11 %. Její historický úspěch ji tak už v roce 2012 dovedl k plánu vyplácet svým investorům dividendy, které se ze začátku držely na hodnotě 0,38 dolarů. O osm let později však výše dividendy vzrostla o více jak 116 % a investorům je tak vyplácena částka 0,82 dolaru na akcii.

Akcie Microsoft

Microsoft se během své historie vypracoval až mezi jedny z nejdražších technologických společností a zároveň i mezi jedny z nejvíce rostoucích akcií na trhu. Podobně jako první titul se Microsoft může pyšnit růstem svých zisků o více jak 23 %, což je i dobrá zpráva pro investory zaměřené především na výplatu dividend. Ty se od roku 2010 více než ztrojnásobily z hodnoty 0,13 dolarů na 0,51 dolaru v tomto roce. Celková výnosnost se tak pohybuje přibližně o kolo 1 %, což není ve své podstatě nějak výhodné, ale při pohledu na dlouhodobý růst akcií se stále investice do Microsoftu může vyplatit.

Akcie NVIDIA

Společnost NVIDIA zaměřená hlavně na výrobu grafických procesorů zaznamenala největší růst především před samotným propuknutím pandemie koronaviru. Na konci měsíce dubna tak její tržby vyšplhaly na více než 3 miliardy dolarů, což představuje 39 % meziroční nárůst. Největší růst však zaznamenaly tržby z datových center s celkovými výnosy v hodnotě 1,14 miliardy dolarů. Během několika let se tak vyplácené dividendy zvýšily o 113 %, přičemž v současnosti je hodnota vyplácených dividend na 0,16 dolaru.

Publikováno: 30. 11. 2020

Kategorie: ON-LINE Business

Autor: Adam Hájek