Informační systém se může hodit i malé firmě. Ještě ho nepoužíváte?

Moderní technologie usnadňují život podnikatelům napříč všemi obory. Stále se však najde dost těch, kteří si myslí, že jejich firma je pro implementaci informačního systému příliš malá. Pokročilý software je pro ně zbytečnou investicí, protože „si vystačí s Excelem a několika dalšími programy“. Ale ačkoliv je Excel vynikající tabulkový procesor, specializovaný účetní software je vždy efektivnější. To samé platí o dalších agendách. Spousta majitelů menších firem si pod pojmem informační systém představuje robustní řešení – software, jehož implementace je komplikovaná a navíc klade na uživatele vysoké nároky. Zároveň se bojí, že zaměstnanci nebudou umět aplikaci používat. Kvalitní ERP má přitom zcela opačné vlastnosti. Jako příklad lze uvést český informační systém RIS, který dlouhodobě vyvíjí společnost Saul informační systémy. Její produkt je k mání v různých variantách uzpůsobených pro potřeby menších, středně velkých i větších podniků:
  • Varianta RIS Start je v podstatě pokročilý účetní program, který navíc zvládá majetek, sklady a obchod.
  • V případě varianty RIS jde o plnohodnotný ERP s mnoha moduly.
  • V nabídce nechybí ani verze pro výrobní podniky AR-RIS a nadstavba pro manažery TOP-RIS.
Velkou výhodou systému RIS je možnost růstů. Menší firmě stačí účetní software, ale v průběhu času se mohou její potřeby měnit. Ve vhodný okamžik může plynule přejít na vyšší verzi systému. Ať už si nakonec vyberete podnikový systém RIS, nebo zvolíte úplně jiné řešení, mějte na paměti, že kvalitní informační systém musí:
  • odpovídat vaší podnikové agendě,
  • pracovat pro vás (nikoliv vy pro něj),
  • být cenově dostupný,
  • růst společně s vámi.
Díky informačnímu systému bude vaše každodenní rutina mnohem jednodušší. Pomůže vám zautomatizovat a standardizovat procesy, usnadní práci s daty a umožní mnohem efektivnější řízení podniku.

Publikováno: 01. 09. 2018 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Software

Autor: Adam Hájek