EarPods, nebo AirPods? Oba typy jablečných sluchátek nabízí jiné výhody

Když společnost Apple na sklonku roku 2016 uvedla na trh inovativní bezdrátová sluchátka AirPods, zdálo se, že je o budoucím vývoji rozhodnuto a po „drátových“ EarPods už neštěkne ani pes. Jenomže se tak nestalo. Pravdou je, že se mnozí uživatelé do bezdrátového přenosu hudby bezhlavě zamilovali a AirPods s více než 60 miliony prodanými kusy (za rok 2019) utrhly přes polovinu z celkového prodeje bezdrátových sluchátek. Přesto se najde spousta jablíčkářů, kteří zůstali věrní klasice a své „earpody“ by nevyměnili za „airpody“ za nic na světě.

Když hraje prim cena

Za AirPods s bezdrátovým nabíjecím pouzdrem zaplatíte bezmála šest tisíc korun, což je zhruba polovina ceny nejlevnějšího (stále vyráběného) iPhonu SE 2020. Sluchátka Apple EarPods vás budou stát přibližně desetkrát méně, tedy mně než šest set korun. Je nadmíru jasné, že pokud momentálně nemáte na rozhazování, nebo je vám zkrátka líto utratit takový „ranec“ za příslušenství k mobilu, nejste ta správná cílová skupina.

EarPods jsou stylovější a příjemnější než AirPods

Zastánci drátových sluchátek vyzdvihují, že jejich favorit vypadá lépe než sluchátka iPhone bezdrátová, která jsou spíše diskrétní než stylová. Chcete-li dát svému okolí najevo, že právě nemáte čas na bezduché rozhovory, protože jste až po uši ve své oblíbené muzice, půjde vám to lépe s EarPods.

Co se týče komfortu při nošení, drátové EarPods vnímá většina lidí jako pohodlnější. Rozdíl není markantní, ale i tak je znát. Abychom to uvedli na pravou míru – nejde ani tak o to, že by bezdrátové AirPods byly nepohodlné. Naopak, v uších sedí perfektně. Jsou však o něco objemnější než EarPods, takže pokud nemáte dobrý pocit při nošení drátových sluchátek, pravděpodobně si nezvyknete ani na bezdrátová.

Zvuk a funkce

Možná jste nabyli dojmu, že Apple v případě AirPods za „nekřesťanské“ peníze nenabízí nic víc než absenci otravného drátu, ale z technologického hlediska jsou bezdrátová sluchátka na absolutní špici. Za zmínku stojí například automatická synchronizace přes iCloud, a s tím související možnost přepínání mezi různými zařízeními přihlášenými pod stejným Apple ID, pozastavení přehrávání, když se byť jen jedno sluchátko vyndá z ucha, a další vychytávky. Zvukově jsou plně srovnatelná s drátovými sluchátky – a podle mnoha spokojených uživatelů dokonce ještě o něco lepší. To všechno jsou důvody, proč si za ně připlatit. Resumé? Rozhodnutí je otázkou osobních preferencí. V případě AirPods vás může lehce iritovat omezená kapacita baterie. Na jedno nabití si užijete nejvýše 5 hodin poslechu a 3 hodiny hovorů. Bezdrátové nabíjecí pouzdro má potenciál na 24 hodin poslechu.

Publikováno: 13. 07. 2021

Kategorie: Hardware

Autor: Adam Hájek