Optimalizace logistiky: Jak dosáhnout efektivnějšího provozu a snížení nákladů

Efektivita provozu a snižování nákladů jsou klíčovými otázkami, se kterými se každý logistický areál potýká. Optimální využití zdrojů, zlepšování operací a snižování provozních nákladů mohou významně přispět k zvýšení konkurenceschopnosti firmy. V následujícím textu se zaměříme na několik tipů, jak dosáhnout efektivnějšího provozu a snížení nákladů v logistickém areálu.

Společnost M2C prostřednictvím své technologické divize Innovis nabízí zákazníkům ucelená řešení na míru. Díky široké škále produktů a služeb, využíváním originálních řešení a jejich implementací, dokáže zákazníkům výrazně snížit náklady a zefektivnit jejich provoz v různých segmentech podnikání.

Využití moderních technologií

Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak zlepšit efektivitu a snížit náklady, je využití moderních technologií. Softwarové nástroje pro správu skladů (WMS) nebo transportní management (TMS) mohou přinést značné úspory. Například Infor WMS nebo SAP TMS jsou vynikajícími příklady nástrojů, které mohou přispět k větší efektivitě a nižším nákladům.

Automatizace procesů

Dalším klíčovým prvkem pro zvýšení efektivity je automatizace procesů. Robotizace a použití autonomních vozidel v logistických areálech může vést k výraznému zlepšení produktivity a snížení nákladů. Existují společnosti, které nabízí širokou škálu řešení pro automatizaci skladu.

Zde můžeme poukázat na příklad automatické vrátnice pro průmyslové a logistické areály, kterou nabízí společnost Innovis. Tato technologie v současné době představuje velký hit a očekává se, že do několika let bude každý areál vybaven vjezdem s automatickou vrátnicí. Jedním z takových konkrétních řešení je úspěšná digitalizace logistických a bezpečnostních procesů v areálu společnosti PERI v Jesenici u Prahy.

Optimalizace pracovních postupů

Efektivní organizace pracovních postupů je další klíčovou oblastí, kterou je třeba zvážit. Kvalitní školení pracovníků, jasné pokyny a řádné plánování mohou významně snížit provozní náklady a zvýšit efektivitu.

Energetická efektivita

Energetická efektivita je také důležitou součástí snižování nákladů v logistických areálech. Solární panely, LED osvětlení nebo inteligentní systémy pro řízení energie mohou přinést významné úspory.

V areálu společnosti PERI je zabezpečení zajištěno formou nepřetržitého dohledu kamerových systémů za využití analýzy obrazu z centra vzdáleného dohledu Space. Celý areál je doplněn o automatizaci odbavení řidičů prostřednictvím e-Reception, která je propojena s dalšími technologiemi jako je např. kamera se čtením SPZ, automatická závora, LED tabule, ale také se spedičním softwarem používaným na objektu. Díky využití e-Reception na takovýchto objektech dochází k daleko efektivnějšímu procesu identifikace a odbavení řidičů, kteří přijedou ke klientovi na nakládku či vykládku zboží. Pro větší zjednodušení mohou řidiči po prvotní registraci pro vjezd využívat také velmi uživatelsky přívětivou mobilní aplikaci. Výsledkem je zefektivnění procesu odbavení řidičů a eliminace chybovosti lidského faktoru. Toto řešení také odbourává finanční náročnost spojenou s lidmi, kteří zde musejí být 24/7.

Plná automatizace přináší klientovi snížení nákladů až o 60 %. Tento přístup transformuje způsob, jakým jsou logistické areály provozovány, a poskytuje efektivitu, která je kritická pro udržitelný růst a konkurenceschopnost.

V dnešním rychle se měnícím obchodním prostředí je zlepšení efektivity a snižování nákladů v logistických areálech klíčové pro úspěch. Díky integraci moderních technologií, automatizace procesů, optimalizace pracovních postupů a zlepšení energetické efektivity je možné dosáhnout těchto cílů a výrazně zlepšit konkurenceschopnost podniku.

Abychom si lépe představili, jak vypadá takové inovativní řešení v praxi, můžeme se podívat na příklad areálu společnosti PERI. Celý systém autonomního řešení a e-Reception si můžete prohlédnout v krátkém videu.

Bez ohledu na to, jaké řešení vyberete pro svůj logistický areál, je důležité mít na paměti, že nejdůležitější je vybrat takové, které nejlépe odpovídá vašim potřebám a cílům. Ať už se rozhodnete pro jakékoliv řešení, důležitá je spolupráce s důvěryhodnými partnery, kteří jsou schopni poskytnout vám a vaší firmě podporu, kterou potřebujete pro dosažení vašich cílů.

Publikováno: 02. 08. 2023

Kategorie: Pod lupou

Autor: Marek Novotný