Manuál pro začínající fotografy: Jak vybrat první zrcadlovku?
Obsah článku:
Rádi fotíte a rozhodli jste se, že vyměníte kompakt za první zrcadlovku? Pokud se ve fotoaparátech příliš nevyznáte, pak se vám bude hodit několik praktických tipů a doporučení. Dali jsme dohromady základní informace, které vám výrazně usnadní výběr.
Na rozpočtu záleží
Výběr zrcadlovky bude limitovat váš rozpočet. Určete si částku, kterou jste schopni do přístroje investovat nejlépe ještě předtím, než se vydáte do prodejny nebo e-shopu. Stanovené hranice se ve finále samozřejmě nemusíte držet, nicméně vám ušetří spoustu času. Budete se věnovat pouze parametrům, které jsou typické pro určitou cenovou relaci.Co budete fotit?
Začínající fotograf to nemá jednoduché a trvá, než se postupem času vyprofiluje na určitý typ fotografií. Zřejmě budete fotit vše, co se vám takříkajíc nachomýtne před hledáčkem. V takovém případě vám bude stačit takřka jakékoliv tělo a setový objektiv. A až časem zjistíte, k čemu vás to „táhne“ nejvíce (např. focení za horších světelných podmínek apod.), dokoupíte si další příslušenství.Bude vám stačit setový objektiv?
Při výběru objektivu se zaměřte na ohnisko a vzdálenost. Rozsah ohnisek setových objektivů je cca 18 – 55 mm, což vystačí na focení většiny standardních situací a stejně tak i snímků interiérů. Vzdálenější objekty ale nevyfotíte a budete si muset pořídit objektiv s vyšší ohniskovou vzdálenosti (55 – 200 nebo 300 mm). Na trhu jsou také univerzální objektivy s vyšším rozsahem ohniska, ale v jejich případě počítejte s horší obrazovou kvalitou. A existují také objektivy s pevným ohniskem, u kterých nelze zoomovat. Na druhou stranu mají menší rozměry, nižší váhu, často i lepší obrazovou kvalitu a vysokou světelnou. Co se týče světelnosti, ta udává, kolik světla projde přes objektiv při maximálně otevřené cloně. Označuje se písmenkem „f“ a její hodnota u setových objektivů bývá f/3,5 až f/5,6. Dražší objektivy mají jen jednu hodnotu (pevnou světelnost) a v praxi jde o to, že toto číslo můžete nastavit u jakéhokoliv ohniska. Pro focení za horších světelných podmínek jsou určeny objektivy s co nejnižším clonovým číslem. Využívají se také při focení portrétů, ale jejich pořizovací cena je vyšší.Další parametry, na které byste měli brát zřetel
Tělo fotoaparátu – budete-li fotit v nepříznivých podmínkách, bude se vám hodit odolnější tělo. Důležitá je také ergonomie a hmotnost. Zrcadlovka by vám měla sedět v ruce. Velikost snímače – pro začínající fotografy je dostačující APS-C snímač, který je levnější než Full frame. Druhá varianta je větší a nabízí lepší kvalitu snímků a lepší práci s hloubkou ostrosti. Velikost hledáčku – čím levnější model, tím menší hledáček. Největší hledáčky mají zrcadlovky s Full frame snímačem. Tento parametr je důležitý pro ty, kteří chtějí ostřit manuálně. Obrazová kvalita - můžete ji porovnat v rámci nejrůznějších nezávislých testů na internetu. Rychlost sériového snímání – budete-li fotit objekty v pohybu (sport, zvířata...), měl by váš fotoaparát zvládat rychlé sériové snímání. Nezapomeňte si však pořídit kvalitní paměťovou kartu, do které se data zapíší dostatečně rychle. Rychlost automatického ostření – levnější fotoaparáty samozřejmě nezaostřují tak rychle jako modely vyšších tříd. Opět jde o to, co budete fotit. Displej a live view – některé fotoaparáty mají praktický vyklápěcí displej, díky kterém lze fotit z určité úrovně, aniž byste museli dělat krkolomné pózy. Co se týče live view, umožňuje zobrazí náhledu výsledné fotografie. Natáčení videosekvencíKde nakupovat?
Poslední otázka zní - kde koupit digitální fotoaparáty? V podstatě nezáleží na tom, jestli se vydáte do kamenné prodejny, nebo do renomovaného e-shopu s elektronikou. Důležité je, aby vám prodejce sofistikovaně poradil a netlačil na to, abyste sáhli po nejdražší variantě. Nezapomeňte na to, že na fotoaparátu sice záleží, ale před lety si i profesionálové vystačili s mnohem horší technikou.Publikováno: 01. 11. 2014
Kategorie: Hardware