Tohle je 5 nejlepších her pro systém PS5, které si zahraješ v roce 2023

V tomto článku jsme hledali hry, které musíš hrát a které obecně nabízejí významná vylepšení oproti svým protějškům z minulé generace, pokud je hraješ na systému PS5, nebo jsou exkluzivní pro tento systém. Po dlouhém zvažování jsme vybrali 5 her, které ilustrují zásadní aktualizaci herního světa, s vysvětlením, proč si myslíme, že se vyplatí do nich investovat.

Stray

Stray je dokonale zvládnutá adventura, ve které se vtělíte do kočky v postapokalyptickém světě, který lidé opustili. Obsahuje spoustu neotřelých nápadů, z nichž každý je zkrácen do své nejčistší podoby. Spousta akcí ve hře Stray existuje jen proto, že pro kočičího hrdinu dávají smysl (a pravděpodobně i proto, že jsou zatraceně roztomilé). Je tu diskrétní tlačítko pro mňoukání a roboti, s nimiž kočka sdílí svůj svět, reagují šokovaně a frustrovaně, když přetnete jejich deskovou hru a házíte figurky na zem. Schoulit se a spát je možné v podstatě kdykoli a kdekoli - dokonce i přímo na cizím robotovi. Když se kočka nechá od robotů pohladit a pomazlit, zamručí a haptika DualSense se v reakci na to spustí. Hádanky z prostředí využívají této kočičí perspektivy a vybízejí hráče, aby se na svět dívali jinýma, světlo odrážejícíma očima.

Kromě řešení hádanek, skákání po římsách a shazování blobů představuje Stray svět odlehčené dystopie, kde roboti nenávidí lidi, kteří přišli před nimi. Místo toho se pokoušejí pěstovat rostliny, které dokážou přežít ve tmě, jen proto, že by se to lidem líbilo. Ve srovnání s většinou dystopických kyberpunkových her je Stray vyloženě veselá a patří k tomu nejlepšímu, co si můžete na PlayStation 5 pořídit.


Dead Space

Remake Dead Space působí jako hřejivé, šťavnaté objetí od vraždícího nekromorfa, a to myslíme v tom nejlepším slova smyslu. Verze Dead Space 2023 oplývá mechanismy, které dělaly původní hru v roce 2008 tak kouzelně děsivou, a nepřidává žádné zbytečné moderní zbytečnosti. Remake obsahuje plnohodnotný hlasový projev, nové hádanky a rozšířené příběhové linie a přináší schopnost nulové gravitace, která hlavnímu hrdinovi Isaacu Clarkovi umožňuje prolétávat úseky hry mimořádně uspokojivým způsobem.

Žádný z těchto přídavků však nezastíní základní smyčku hry: stáž, střelba, dupání. Isaac získá schopnost dočasně zmrazit nepřátele a posbírá řadu zbraní, ale nikdy se necítí příliš silný; vždy je v nebezpečí. Ve stísněných chodbách vesmírné stanice se náhle objevují znetvořené mrtvoly monster, které na Isaaca nabíhají ze stínů, končetiny mají rozpažené a žadoní o ustřelení. První Dead Space zpopularizoval myšlenku, že na headshotech nezáleží, a remake zůstává tomuto étosu věrný - přesto jeho bojový rytmus stále působí svěže.

Verze Dead Space z roku 2023 dokazuje, že inovativní herní design je nadčasový (stejně jako plazmové řezačky).


Gran Turismo 7

Pokud máte rádi závodní hry ve stylu simulátorů, je Gran Turismo 7 jedinou skutečnou volbou pro systém PS5. Hlavní principy, které z Gran Turisma udělaly herní stálici, jsou tu stále: jízdní a fyzikální model, který vyžaduje přesnost, ale není tak realistický, abyste ke hře potřebovali volant nebo intenzivní dovednosti; intenzita učení se, jak se konkrétní auto snoubí s konkrétní tratí; skutečně ohromující vizuální stránka; ta zvláštní směs rocku, jazzu a orchestrální hudby v soundtracku. Především však zůstává hluboká láska k automobilům, od sexy rychlostních démonů až po těžkopádné krabice z doby před lety. Hra Gran Turismo 7 je více než to romantickou hrou o automobilech, a to nejen pro to, jak vypadají, ale i pro to, jak představují léta kolektivní práce a vášně. Je zde osobitý styl a hlas, který ve většině sportovních her prostě neexistuje.

Kolem uvedení hry Gran Turismo 7 na trh se objevila spousta hněvu ohledně mikrotransakcí, množství obsahu a výplat za události - stačí se podívat na skóre uživatelů Metacritic - a skutečnost, že je hra fakticky vždy online, je stále velkou překážkou. Pokud však začínáte dnes, budete mít stovky hodin co dělat a potřebu grindovat kredity byste měli pocítit až daleko později. A to za předpokladu, že nemáte zájem závodit s ostatními hráči online, což je oblast, kde by hra měla být nejživější po mnoho let.


The Last of Us

Hra The Last of Us a její pokračování sice původně vyšly pro PS3, respektive PS4, ale i ony představují dva vynikající zážitky pro PS5. The Last of Us Part I je kompletní vizuální předělávkou originálu z roku 2013 pro PS5, s masivně vylepšenými modely postav a prostředí, spolu s nativním 4K vizuálem nebo snímkovou frekvencí až 120 fps. Hra The Last of Us Part II vyšla původně pro systém PS4 v roce 2020 a vývojářské studio Naughty Dog pro ni loni vydalo patch odemykající hratelnost 60 fps na systému PS5. Žádné další významné aktualizace se neobjevily, ale hra už na PS4 vypadala úžasně, takže zde nebylo co měnit. Každopádně je PS5 tím nejlepším místem, kde si tyto dvě hry můžete vyzkoušet.

V obou hrách se odehrává rozsáhlý postpandemický dobrodružný příběh, v němž přeživší Joel a Ellie procházejí nádherně vykresleným, ale děsivým světem, v němž si na vaši krev dělají zálusk jak zombíci, tak obyčejní lidé. Nikdy nebudete mít pocit, že máte dostatek zásob k přežití, takže musíte počítat s každým výstřelem - nebo přijít na to, jak se proplížit kolem nepřátel či vyrobit nástroje, které vás dostanou z úzkých. V těchto hrách je všudypřítomný pocit nebezpečí, zatímco příběhy se soustředí na lidské vztahy v celé jejich špinavé kráse; tón je často nesmírně ponurý, ale ve zničeném světě se objevují momenty lehkosti, humoru a naděje. The Last of Us Part I i Part II vás podrobí intenzivnímu, násilnému a emocionálnímu zážitku, ale i nadále zůstávají cestou, kterou stojí za to absolvovat.


Marvel’s Spider-Man

Konečně už nemusíš sáhnout po Spider-Manovi 2 na GameCube, abys dostal svou dávku létání po pavučině. Téměř 15 let byla tato hra považována za zlatý standard Spider-Mana a já vám prozradím tajemství: ve skutečnosti nebyla tak dobrá. Marvel's Spider-Man je naproti tomu výpravná hra. Exkluzivní hra pro PlayStation od Insomniacu, která je nejlepším ztvárněním toho, jaké to je houpat se po New Yorku, no, vůbec, si také hojně půjčuje z bojů v sérii Batman: Arkham a přidává příběh, který sice chvíli trvá, než se rozjede, ale nakonec skončí na místě, kde vám spadne čelist.

S uvedením PS5 na trh vydala společnost Insomniac spin-off hry Miles Morales, který sleduje stejnojmennou postavu, jež se snaží chránit New York v nepřítomnosti Petera Parkera. Oba díly jsou k dispozici v balíčku jako Spider-Man Ultimate Edition - má to delší název, ale nechme toho - a těží z vylepšeného frameratu, rozlišení a ray tracingu (i když ne nutně všechno najednou!) S aktivovaným plným grafickým balíčkem budete hrát při 30 snímcích za sekundu ve 4K, nebo si můžete vybrat mezi dvojicí výkonnostních variant: 4K/60 bez ray tracingu nebo 1080p/60 s ray tracingem. Ať už si vyberete jakýkoli režim, budete těžit z načítacích časů, díky nimž je systém rychlého cestování ve hře konečně... rychlý.


PlayStation 5 zahájil novou éru hraní a nabízí rozmanitou škálu zážitků, které uspokojí různé chutě a preference. Od okouzlujícího a vynalézavého dobrodružství "Stray", kde se vtělíte do kočky procházející postapokalyptickým světem, až po srdcervoucí horor "Dead Space Remake", který zachovává napjatou atmosféru původní hry - v knihovně PS5 si každý najde to své.

"Gran Turismo 7" poskytuje realistický zážitek z jízdy pro milovníky simulací, zatímco série "The Last of Us" přináší emocionálně nabité postapokalyptické příběhy, které zanechávají trvalý dojem. A houpání po městě v roli Spider-Mana ve hře "Marvel's Spider-Man" a jejím spin-offu "Miles Morales" je napínavým dobrodružstvím, které vystihuje podstatu hrdinství v pavučině.

Díky vylepšené grafice, snímkové frekvenci a možnostem ray tracingu posouvá systém PS5 tyto herní zážitky na vyšší úroveň. Ať už hledáte akci, emoce nebo pohlcení, PlayStation 5 nabízí řadu úchvatných titulů, které představují to nejlepší z herní minulosti, současnosti i budoucnosti.

sponzorovaný obsah

Publikováno: 07. 10. 2023 / Aktualizováno: 10. 10. 2023

Kategorie: Hry

Autor: Adam Hájek