Stolní počítač s obrovským výkonem? To je workstation

Workstations jsou stále českým uživatelům poměrně neznámé, přestože je to přesně to, co může uspokojit potřeby i toho nejnáročnějšího uživatele. Pojďme si je společně představit a ukázat si, jak je výhodně pořídit.

Co je to workstation?

Český překlad tohoto slova je pracovní stanice, který je dle mého názoru poměrně vysvětlující. Jedná se o supervýkonné počítače, které jsou určené především k práci a technickému využití. Mají extrémně výkonný procesor, velkou paměť (v současné době například 96 GB RAM), obrovské diskové uložiště (v současné době se obvykle pohybuje mezi 8-12 TB) a výkonnou grafickou kartu s možností pokročilé 3D akcelerace. Poměrně detailně o nich referuje například Wikipedia. To znamená, že je to skvělý stroj pro všechny, kteří chtějí od svého počítače maximum. Chcete-li třeba dělat pokročilé 3D animace, nenajdete vhodnější zařízení než workstation. To platí o všech projektantech, architektech, matematicích, vývojářích, testerech apod. [caption id="attachment_1100" align="aligncenter" width="410"] Workstation je skvělá volba pro uživatele, kteří při práci nestrpí kompromisy.[/caption]

Kde koupit?

Zaujalo vás to a chcete mít také doma svou workstation? Není nic snadnějšího, než si ji koupit. Má ji v nabídce hned několik českých e-shopů. Vyberete si tu svou a za pár dní ji máte doma. Pro někoho ale může být problémem cena. U nové workstation se pohybuje v průměru kolem 60 tisíc korun. To je už pro takového podnikatele na volné noze celkem investice. Není ale třeba plakat a rozbíjet prasátko, workstation lze pořídit i levněji. Dobrou volbou bývají například repasové workstations. Ty nabízí například česká jednička v prodeji serverů Czech Server. Workstations si repasuje sama, takže se ani není třeba bát o výsledek. A ceny jsou více než příznivé.

Výkon dle vlastního přání

Co je na repasovaných workstations od Czech Serveru dobré, je možnost nakonfigurovat si u některých modelů jejich výkon. Samy si určíte komponenty, které má vaše workstation obsahovat. Budete mít tedy stroj přesně dle vašich představ, který toho nebude umět málo, ani zbytečně moc.

Publikováno: 28. 05. 2017 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Hardware

Autor: Adam Hájek

Tagy: workstation