Stolní počítač, nebo notebook?

Mobilita hraje prim. Není tajemstvím, že notebooky již dávno překonaly prodej klasických stolních počítačů a v současné době jim tržní podíl berou chytré telefony a smartphony. Aneb kdo není mobilní, jakoby ani nebyl. Přesto však existuje několik pádných důvodů, které by vás mohly motivovat ke koupi stolního PC.

Proč si pořídit notebook?

Začneme u nesporných výhod „laptopů“. Jsou lehčí, menší a přenosnější. Potřebujete-li mít svou pracovní stanici neustále s sebou, v podstatě nemáte ani jinou možnost, než zvolit právě notebook. Pro lidi, kteří pendlují z místa na místo, jde o jednoznačnou volbu. Za zmínku však stojí také úspora místa, ať už doma nebo v kanceláři. Notebooky jsou kompaktnější a nezaberou ani zdaleka tolik prostoru (nebereme-li v potaz tzv. all in one – počítače „v monitoru“). Mimo jiné jsou energeticky úspornější. notebook

A proč stolní PC?

Výhodou desktopu je mnohem výhodnější poměr ceny a výkonu. Ať už se bavíme o lowendových nebo highendových modelech, stolní PC vždy vychází levněji (oproti notebooku se stejnými parametry). Za stejnou cenu získáte počítač, který je výkonnější než stejně drahý notebook. Za zmínku však stojí také lepší upgradovatelnost. Jistě, také u notebooku lze poměrně snadno rozšířit operační paměť nebo vyměnit pevný disk, nicméně dektop nabízí mnohem lepší možnosti rozšíření. Nebudete se muset rozhodovat mezi SSD a klasickým diskem – můžete je mít oba. A žádný problém nepředstavuje ani výměna grafické karty nebo procesoru. U notebooků je obměna těchto komponentů velmi komplikovaná a často i nemožná. pc Dalším argumentem je jednodušší údržba a opravy. Stačí otevřít case, vyluxovat prach, zkontrolovat usazení kabeláže a případně vyměnit vadný komponent za funkční. Oprava notebooku je složitější a neobejde se bez určitých zkušeností a nářadí. Cena náhradních dílů je vyšší, protože se často vyrábí specificky pouze pro daný model. Co se týče ergonomie, je to půl na půl. Desktopy sice na první pohled vítězí, ale i notebook lze napojit na stejný monitor a klávesnici.

Potřebujete obojí, ale máte omezený rozpočet?

Zjistili jste, že se neobejdete bez mobility a zároveň vyžadujete výhody desktopu? Udělejte to chytře a pořiďte si obojí. Vsaďte na značkové repasované počítače, které pořídíte za výrazně nižší cenu než nové modely. Obdobně jsou na tom také repasované notebooky. Repasované notebooky se zárukou jsou ve vynikající kondici a v případě renomovaných značek vám budou věrně sloužit ještě po několik let. Většinou jde o špičkové modely, jejichž pořizovací cena byla velmi vysoká. Není jediný důvod, proč utrácet za nový počítač, když můžete za nižší cenu výkonově srovnatelný stroj. Poohlédnout se po nich můžete na www.technimax.cz.

Publikováno: 17. 11. 2014

Kategorie: Hardware

Autor: Adam Hájek

Tagy: pc nebo notebook | stolní počítač nebo notebook