Repasovaná výpočetní technika je levná a spolehlivá

Koupit si počítač dnes již neznamená vynaložit minimálně několik desítek tisíc. Ceny zbrusu nové výpočetní techniky dnes začínají na několika málo tisících, ale budete se muset spokojit s méně kvalitním zpracováním, nedostatečnou mechanickou odolností a dalšími neduhy. Nabízí se proto otázka, zda není výhodnější investovat do repasu. Odpověď je jednoznačná – vyžadujete-li od svého notebooku nebo stolního PC mnohem více, než vám může nabídnout nový low end, rozhodněte se pro repasovaný kousek.

Co to znamená, když je počítač repasovaný?

Termín repasovaný neznamená nic jiného než použitý. Pokud ve vás tento přívlastek evokuje představu zastaralého a notně „jetého“ počítače, máte mylnou představu. Repasované počítače jsou totiž před prodejem důkladně otestovány a vyčištěny. V případě notebooků jde o modely střední a vyšší třídy, tedy tzv. manažerské notebooky, které jsou výkonově srovnatelné se současnými modely nižší třídy. Není-li vaší prioritou nejvyšší výkon (např. pro nejnovější 3D hry a velmi náročné aplikace), ale naopak spolehlivost a kvalita, můžete se bez obav rozhodnout pro repas.

Odkud repasované počítače pochází?

Repasovaná výpočetní technika většinou pochází z větších firem, které se rozhodly pro hromadnou obměnu. Starší, ale plně funkční a velmi kvalitní počítače, vykupují specializovaní prodejci, kteří je následně připraví pro další prodej po jednotlivých kusech.

Repasované počítače a záruka

repasyPodle studie společnosti Gartner tvoří cca 10 % celkového prodeje výpočetní techniky repasované stroje. Často jde o zánovní počítače, které si první majitel pronajímal formou leasingu a po uplynutí doby pronájmu je vrátil zpět výrobci nebo prodejci. V repasovaných počítačích mohou být vyměněny některé komponenty za zcela nový hardware. Na tyto součástí se vztahuje dvouletá záruka. Obecně však můžete počítat s minimálně několikaměsíční zárukou, kterou byste v bazaru nebo zastavárně nedostali. A přestože jde o počítače staršího data výroby, nemusíte se bát zvýšeného rizika poruchy. Repasované notebooky a PC jsou naopak spolehlivější než nová technika, protože jsou „zajeté“.

Pro koho je vhodný repasovaný notebook?

repas IBMRepasované notebooky jsou ideální pro ty, kteří mají jen omezené množství financí, ale nespokojí se s nízkou kvalitou nových notebooků nižší třídy. Tedy např. podnikatelé, kteří jsou zvyklí na komfort manažerské třídy a nehodlají přesedlat na některý z nejlevnějších modelů. Repasované notebooky mají odolné šasi (např. titanový kryt některých modelů od IBM apod.) a vydrží mnohem horší zacházení než plast. Na repasy nedají dopustit ani zeleně smýšlející uživatelé, které může hřát, že alespoň trochu šetří přírodu. Další výhodou je fakt, že se prodávají na fakturu a lze si je odečíst z daní. Repasovaný notebook naopak není vhodný pro náročného uživatele, který potřebuje velmi vysoký výkon. Jenomže v takovém případě se tak jako tak nespokojí s low end notebookem a bude muset sáhnout hlouběji do kapsy. A někoho může odradit i kratší záruka nebo to, že jde o používaný počítač (mohou na něm být drobné známky používání).

Kde seženete repasované notebooky a PC levně?

Na závěr bychom rádi doporučili bohatou nabídku výpočetní techniky na www.levnapc.cz. Spolehlivý prodejce nabízí populární repasované notebooky Dell, ale také další spolehlivé značky jako Fujitsu Siemens, Lenovo a HP. Nechybí ani stolní PC a samostatné repasované i nové komponenty.

Publikováno: 29. 07. 2014

Kategorie: Hardware

Autor: Adam Hájek

Tagy: repasovaná výpočetní technika | repasované notebooky dell