Nejen na tiskárně a tonerech – záleží i na typu papíru. Vyznáte se v dostupném sortimentu?

Článků ohledně výběru tiskárny a tonerů jsme již napsali několik, ale nikdy jsme se nepozastavili nad vlastnostmi jednotlivých typů papíru. Právě ten je přitom nedílnou součástí procesu a záleží na něm více, než si myslíme. K dostání jsou různé varianty, které mají odlišnou tloušťku či gramáž. Ale to není zdaleka všechno – rozdíly spočívají také ve složení. Pokud jste si doposud mysleli, že běžným a tvrdým papírem nabídka končí, budete nad její šíří překvapeni.

Ofsetový papír

Papír, na který se v domácnostech tiskne zdaleka nejvíce, se nazývá ofsetový. Svým názvem však mate. Označuje se jako bezdřevý a nenatíraný, ale přesto se ze dřeva vyrábí (např. z břízy). Dřevité papíry se většinou vyrábí ze smrkového dřeva. Rozdíl spočívá ve způsobu výroby. Bezdřevé papíry se vyrábí chemickou cestou, dřevité papíry mechanickým mletím buničiny. Charakteristickými vlastnostmi ofsetového papíru je viditelnější struktura (oproti natíraným typům). Z tohoto důvodu je hrubší a matný. A oproti křídovému papíru se do něj barvy vpijí (je proto lepší pro spaní).

Křídový papír

Již na první pohled je hladší, jemnější a bělejší. Křídový papír se natírá (z jedné nebo obou stran) a jeho složení závisí na účelu použití (časopisy, letáky...). K nátěru, jež může být lesklý i matný, se používají látky s obsahem parafínu či vosku, které nepropouštějí vodu.

Recyklovaný papír

Stejně jako jsou k mání repasované tonery, je dostupný také recyklovaný papír, jehož vlastnosti se velmi blíží ofsetovému. Rozhodnete-li se ho používat, nezapomeňte, že má i jednu nevýhodu – barevnou nestálost, která se projevuje různými odstíny světle šedé.

Přírodní papír

Prodává se také jako kartonový nebo kraftový. Charakterizuje ho větší gramáž a hrubší struktura, ale také pevnost. Jedná se o 100% recyklovanou variantu vhodnou o pro vyřezávání či tvorbu prostorových objektů. Vyznačuje se světle hnědou barvou.

Grafický papír

Posledním typem papíru, se kterým se běžně setkáváme, je papír grafický. Tisknou se na něj např. vizitky, pozvánky a podobné tiskoviny. Nabídka barevných variant je široká a výsledný dojem velmi estetický až luxusní. Do kategorie grafických papírů patří i strukturované papíry s lehce vystouplými vzory. Tiskové papíry – a samozřejmě tonery a cartridge do všech běžně používaných typů tiskáren – seženete v e-shopu tonera.cz.

Publikováno: 15. 08. 2021

Kategorie: Pod lupou

Autor: Adam Hájek