Moderní IT technologie dnes prostupují nejenom do vysokoškolských lavic

Doba jde neustále dopředu, a není to ještě tak dlouho, kdy jsme se při našem studiu neobešli bez naprostého základu, kterým byl samozřejmě sešit s tužkou. I dnes je jasné, že papír má v tomto ohledu své místo, a to hlavně pro rychlé psaní poznámek, pro rychlé načrtnutí dalších úvah, nebo další rychlé akce, které mohou být na noteboocích či tabletech zpomaleny naší nešikovností. Přesto je ale jasné, že tyto tradiční pomůcky již začínají být pomalu ale jistě vytlačovány. A tak zatímco v minulosti byl jediný kontakt s počítačem v počítačových školních učebnách, dnes nejsou notebooky na školních lavicích ničím výjimečným. A to již na středních školách.

Výhody jsou jasně dané

Samozřejmostí je to, že moderní technologie přinášejí četné výhody. Primárně sice notebooky slouží na tvorbu poznámek a zápisků s dané hodiny, ale samozřejmě se bez nich neobejdeme ani ve chvíli, kdy potřebujeme psát diplomové práce. Ostatně již na to se v minulých letech používali počítače, a tak bylo jasné, že se s výukou spojí velmi brzy. A tento okamžik již nastal, a rozhodně se není čemu divit. Navíc počítač v dané hodině umožní třeba rychlé dohledání různých informací nebo zajímavostí k tématu. A jelikož na internetu se dá dnes najít téměř vše, zadaný úkol a vyhledání požadovaných informací má daný student v pár minutách, a nemusí tak trávit dlouhé hodiny třeba v knihovně, kam by navíc musel zajít i po svém vyučování.

Nejenom notebooky, ale také tablety

Není to však pouze notebook, který je dnes součástí lavic mnoha studentů. Stejně tak vyhledávané jsou také tablety, které dokážou daný komfort z hlediska jednoduchosti a lehkosti celého zařízení posunout o další kus kupředu. Je sice pravdou, že psát bakalářské práce na tabletu rozhodně není nic pohodlného – tedy pokud nemáme externí klávesnici, ale právě na dohledávání užitečných informací, nebo na dělání různých krátkých poznámek nebo seznamu úkolů je zkrátka mnohem lepší, než papír a tužka. Nehledě na to, že tak máme za všech okolností vždy vše po ruce, a není třeba s sebou nosit stohy sešitů, když stačí jeden malý přístroj.

Ani telefony se neztratí

Telefony sice nejsou ve spojení se studenty a studiem žádnou novinkou, ale v tomto ohledu je třeba říci, že ty současné, takzvané smartphony, dokážou skutečně ulehčit taktéž mnoho práce. Jak a proč? Třeba tím, že řada z nich má ve svém nitru zabudovaný projektor. Není tak jednodušší možnosti, než svůj referát snadno doplnit třeba prezentací, kterou lze bez větších složitostí ve třídě promítat na plátno. A to jenom díky mobilnímu telefonu. Ostatně určitě je to jenom první krok k tomu, že v budoucnu budou tato zařízení ještě výkonnější, a ještě o mnoho zajímavější.

Proč počítač ke svému studiu?

Jestliže se ptáte, zda počítač ke studiu skutečně patří, tak v dnešní době je jasná odpověď, a to ano. A pokud ne přímo v dané hodině, tak na zadané úkoly a zadané práce ho využijete stoprocentně. A pokud se vaše studium chýlí ke konci, bude potřeba, aby byla napsána i dizertační práce. A v tomto ohledu můžete trávit dlouhé hodiny v knihovně na veřejných počítačích, nebo raději zvolíte pohodlí vašeho domova. Na druhou stranu je třeba zmínit ještě druhý aspekt, na který je možné při psaní této práce pohlížet. A to počítač skutečně potřebovat nebudete. Dnes není výjimkou ani to, že si můžete nechat danou práci kompletně napsat. Kompletně zpracovat od odborníků na dané téma, a to v požadovaném rozsahu. V konečném důsledku tak získáte vstupenku k vašemu titulu, a to s velmi minimální námahou a bez starostí o to, zda daná práce bude vyhovovat, a to hlavně vašemu vedoucímu, a samozřejmě také vašemu oponentovi, před kterým ji budete muset obhájit. A pokud bude od profesionála, půjde to snadno.

Publikováno: 23. 07. 2014 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Nezařazené | Pod lupou

Autor: Adam Hájek