Jak vybrat novou náplň do tiskárny?

Dnešní trh nabízí pestrý výběr různých tiskových technologií. Inkoustové, laserové, jehličkové, LED-diodové, termosubmilační a další. K těm nejčastěji používaným patří laserové a inkoustové technologie, kde se do inkoustových tiskáren používají inkoustové cartridge. Do laserových se používají tonerové cartridge. Oba jmenované typy mají svá pro i proti. Inkoustové náplně mají poměrně nízké pořizovací náklady a možnost tisku fotografií v dobré kvalitě, což je nesporně velká výhoda. Ovšem nevýhodou tohoto typu tisku je zasychání náplně při delší nečinnosti tiskárny – tedy několik týdnů. Proto je vhodné zvážit před pořízením tiskárny fakt, jak často a hlavně na co ji budeme používat. Naproti tomu výhodou laserové cartridge je přijatelná cena tisku a skutečnost, že toner nezasychá. Musíme tedy zvážit veškerá pro i proti ještě dřív, než si tiskárnu pořídíme. printer-1166514_640

Jak zjistit, co se hodí do mé tiskárny?

Důležitým kritériem před výběrem náplně je zjištění technologie tisku. Tu zjistíte snadno v přiloženém manuálu zakoupené tiskárny. Najít byste tam měli katalogové značení náplně včetně označení typu. Jestliže z jakýchkoliv důvodů nemáte manuál, lze si bližší specifikaci vygooglit. Na internetu najdete téměř všechny manuály a nejen k tiskárnám. Tonery do tiskáren jsou často opomíjeným detailem, který je potřeba brát v potaz.

Originální nebo kompatibilní náplň?

Výběr náplně nabízí dvě možnosti – buďto koupit originál za poměrně vysokou cenu nebo kompatibilní náplň. Originální náplň se hodí převážně tam, kde je skutečně nutné přihlédnout na vysokou kvalitu tisku, jako jsou například fotografie nebo profesionální dokumenty. Ty vyrábí přímo výrobce dané tiskárny. Kompatibilní náplň nepochází z dílny výrobce, tudíž je i pořizovací cena daleko menší (až poloviční). Pro běžný tisk úplně dostačující. Nevýhodou může být jen fakt, že ne vždy tyto náplně ihned komunikují s tiskárnou. Stává se to však jen zřídkakdy. Vhodnou náplň do vaší tiskárny seženete také na comps.cz, kde stačí zadat parametry a vyjde vám nabídka. To nejenže šetří váš čas i peníze, ale umožňuje to koupit náplň určenou pro vaši tiskárnu.

Publikováno: 20. 04. 2016 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Hardware

Autor: Adam Hájek

Tagy: tonery do tiskáren