Fenomén jménem Facebook: Základní informace o síti, která změnila svět

S více než 2 miliardami uživatelů je Facebook.com největší sociální sítí na světě. V roce 2004 ho založil Mark Zuckerberg, tehdy ještě mladý student Harvardovy univerzity. Systém původně sloužil právě studentům Harvardu, ale od 26. září 2006 se k němu může připojit kdokoliv starší 13 let. Rozmach „fejsbůčku“ byl rychlý a ohromný. Dostat se mezi deset nejnavštěvovanějších stránek světa mu trvalo jenom rok.

Jak Facebook funguje?

Prvním krokem je registrace, v rámci které uživatel odsouhlasí licenci. Následuje volitelná část - vyplnění profilu informacemi. Profil umožňuje nastavení různých stupňů soukromí – například pro fotogalerii. Poté se uživatel může připojovat ke skupinám a získávat přátele, komunikovat s nimi prostřednictvím zpráv, účastnit se diskuzí na fórech a v neposlední řadě přidávat příspěvky na tzv. „zeď“ (The Wall). Ta má od roku 2012 styl Timeline. Obsah publikovaný ostatními uživateli lze kladně ohodnotit ikonickým tlačítkem Líbí se mi („lajkovací tlačítko“). Původně se uvažovalo také o tlačítku Nelíbí se mi, ale od tohoto nápadu tvůrci upustili. Nicméně v irské a španělské verzi systému se od roku 2015 testuje šest nových tlačítek vyjadřujících emoce.

Možnosti systému jsou mnohem širší

Ačkoliv si spousta lidí v souvislosti s Facebookem vybaví především komentování fotografií a posílání zpráv přes Messenger, ve skutečnosti platforma nabízí i množství dalších funkcí. Například sdílení videí přes aplikaci Video, upozornění na události prostřednictvím aplikace Events, sdílení polohy přes funkci Místa a v neposlední řadě prodej a nákup věcí na Marketplace.

Proč to s Facebookem „nepřehánět“

Mnozí odborníci se shodují, že nadměrné používání Facebooku může vést k prohloubení reálné osamělosti. Další rizika spočívají v hrozbě kyberšikany a často omílané nedostatečné ochraně soukromí. Uživatel by si měl dobře rozmyslet, jaké informace jeho prostřednictvím sdílí a s kým na platformě komunikuje. Stejná pravidla logicky platí i pro ostatní sociální sítě.

Publikováno: 04. 04. 2020

Kategorie: Pod lupou

Autor: Adam Hájek