8 tipů, jak zabezpečit váš počítač

Počítače nám mají pomáhat a zjednodušovat život. Nezřídka však přináší i komplikace. Viry, malware a další hrozby nás dokáží připravit o soukromé informace, v horším případě i o peníze. S nějakou formou viru se ve svém životě setkal snad každý z nás. Chcete-li být na svém počítači v bezpečí, je třeba se chovat zodpovědně, svůj počítač a online účty řádně zabezpečit.

1. Nainstalujte si antivirový software

Máte-li počítač se systémem MacOS, antivirus vás trápit nemusí. Pro počítače s operačním systémem Windows je však samozřejmostí. Spousta antivirových programů je dostupných úplně zdarma, zvládají detekci malwaru, spywaru, trojských koní a jiného softwaru, který vlastně není přímo škodlivý, ale zpomaluje váš počítač.

2. Aktualizujte software i operační systém

Udržujte svůj počítač vždy aktuální. Čas od času zkontrolujte, zda jsou k dispozici nějaké nové aktualizace, a nainstalujte je. Se starou verzí systému a programů dáváte všem virům pozvánku, ať přijdou.

3. Zkontrolujte svůj firewall

Firewall brána funguje jako bariéra mezi počítačem a neoprávněnými programy, které se pokoušejí do vašeho počítače dostat skrz internet. Firewall je ve vašem operačním systému již zabudovaný, není třeba ho instalovat, ale zkontrolujte si, zda je zapnutý.

4. Zálohujte svá data

Veškerá svá důležitá data zálohujte na externí úložiště, buď na nějaké online úložiště v cloudu, nebo třeba na externí harddisk. Když se počítač nakazí virem a budete ho muset přeinstalovat, nepřijdete o svá data.

5. Nechte prověřit externí úložná zařízení

Nechte antivirový program, ať prověří každé zařízení, jaké ke svému počítači připojujete – ať už jde o USB flash disk, externí disk nebo smartphone. Viry se do vašeho počítače nemusí dostat jen z internetu.

6. Používejte vhodná hesla

Naučte se vytvořit silné heslo a nepoužívejte stejná hesla pro různé účty. Jako hesla nevyužívejte datum svého narození, iniciály ani další informace, jež lze snadno uhodnout. Ideální je svá hesla po pár měsících měnit.

7. Chraňte svůj e-mail

Viry se do počítače často dostávají skrz e-mail. Nezapomeňte povolit automatické filtrování spamu, a pokud vám přijde podezřelý e-mail z neznámé adresy, nejlépe ho vůbec neotevírejte. Jestliže ho otevřete a vyhodnotíte jako opravdu zvláštní, rozhodně neklikejte na žádné odkazy v něm uvedené.

8. Vyhýbejte se veřejným Wi-Fi

Láká vás rychlý internet v kavárně? Dejte si pozor, když se k takové veřejné síti připojujete. Vlastně tím otevíráte dveře potenciálním útočníkům. Pokud už se k takové Wi-Fi připojíte, aspoň přes ni neodesílejte citlivé údaje, nepřihlašujte se do internetového bankovnictví atd. A na závěr ještě jedna rada. Nezapomeňte v internetovém světě používat zdravý rozum, nenechte se napálit a nevěřte všemu, co na internetu vidíte.

Publikováno: 12. 05. 2021

Kategorie: Tipy

Autor: Adam Hájek