Víte, kde hledat hotové 3D modely pro tisk?

Zájem o 3D tisk roste. Technologie se i díky českému start-upu, jakým je Sharplayers.cz, stává stále dostupnějším. Ne každý jsme však 3D modelářem, anebo i když jsme, rádi si pomůžeme již hotovým modelem, jenž dále jen upravíme. Kde hledat hotové 3D modely pro tisk? I v tomto případě je nám skvělým partnerem český Sharplayers. Není to sice on, kdo by nabízel tisíce 3D modelů k použití, ale dal dohromady perfektní databázi, kde lze získat 3D modely zdarma, a nejen to. Tuto databázi navíc plánuje pravidelně aktualizovat.

Podívejte se, kde hledat modely pro 3D tisk zdarma

Sharplayers dal dohromady především přehled úložišť a komunitních webu, která nabízí 3D modely zdarma. Těmi největšími jsou Thingiverse s až 2 miliony STL dat, nebo GrabCAD Library s nabídkou 4 milionů CAD dat. Co zde najdeme? Skutečně kde co! Třeba pomocníka do kuchyně – separátor bílku od žloutku, který si lze snadno na 3D tiskárně vytisknout. Model klávesnice k počítači, stojánky na tužky – mnohdy velice designově zdařilé, různý spojovací materiál, trubkové systémy… Ze všehochuti, ale pozor, velice inteligentně uspořádané, vybírám skutečně jen něco. Na něčem si třeba 3D tisk odzkoušíte, jiné se vám bude přímo hodit. Hlavně, vše je zcela zdarma. Zdarma jsou i různé zajímavosti. Na úložišti NASA si lze stáhnout třeba přímo vesmírní agenturou vytvořené 3D modely. Jedná se především o tisknutelné modely vesmírní techniky. Skvělá věc pro fandy, ale i pro děti, které takto přijdou 3D tisku velice rychle na chuť. Tisk těchto 3D modelů tak může být skvělou zábavou pro tatínky i pro zájmové kroužky, které seznamují děti s novými technologiemi, jako je 3D tisk, a současně s technikou obecně. Obrazně řečeno se díky těmto modelům můžete s NASA vydat zkoumat Saturn, osahat si místo přistání Apollo 17 i dalších vesmírných výprav. Další možností, kde získat 3D modely, jsou tržiště. Tržiště umožňují 3D designérům nabídnout své modely pro 3D tisk nejen zdarma, ale i za úplatu. Záleží pak na vás, jestli vám stojí za to si je koupit, nebo hledáte skutečně jen ty zdarma. Cena se odvíjí většinou od složitosti modelu. Pokud jste vy 3D designérem, máte zde možnost své výtvory naopak nabídnout a jednorázově si přivydělat, nebo třeba rozjet i zajímavější business. Existuje celá řada tržišť s 3D modely. Ty, které stojí za to, najdete opět na blogu Sharpayers.

Ulehčete si hledání

Úložiště, komunitní weby i 3D tržiště přibývají. Jejich počet roste a procházet každý z nich jednotlivě, jakmile něco hledáme, je poněkud zdlouhavé a nepraktické. Většinou se je nutné registrovat – prostě zabere to spoustu času. Zajímavým řešením je využití vyhledávačů 3D modelů. Sharplayers.cz doporučuje především STLFinder a Yeggi. Tyto vyhledávače umí vyhledávat ve více zdrojích najednou.

Když potřebujete model na míru

Samozřejmě s velkou pravděpodobností potřebujete 3D model konkrétní věci, kterou na žádném ze zdrojů nenajdete. Když si neumíte 3D model vytvořit, nic se neděje. Sharplayers vám je připraven pomoci a model pro vás připravit.

Podívejte se na různé případové studie Sharplayers

Pokud vás zajímá, co vše v Sharplayers umí vytvořit, a to co se týče 3D designu, nebo již hotového 3D tisku, podívejte se na případové studie 3D tisku. U prototypů naleznete i přibližnou cenu a délku realizace toho kterého projektu, takže si snadno uděláte představu o tom, na kolik by vás vyšel váš požadavek. Mezi ukázkami jsou velice odlišné projekty – od celých vytištěných prototypů budov, například pro modelové kolejiště ve Vídni, až po drobné dekorace, součástky či drobné užitné předměty (stojan na mobil apod.)

Publikováno: 28. 01. 2020 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Adam Hájek