Výhody a nevýhody operativního leasingu

Česká republika je snad odjakživa nazývána autovrakovištěm Evropy. Statistiky ACEA (Evropská asociace výrobců automobilů) se průměrný věk vozidel zaregistrovaných v ČR pohybuje kolem 14,8 let. Hůře na tom jsou jen Řecko, Litva, Estonsko a Rumunsko. Jenomže ne každý může financovat koupi nového vozu, a tak řadě lidí nezbývá, než jezdit ojetinou. Tak proč se v posledních letech objevuje stále více nablýskaných vozidel střední a vyšší třídy? Zdá se, že Češi přichází na chuť operativnímu leasingu.

Nové auto je bezpečnější a lépe reprezentuje

Touha po novém automobilu není marnivost. Jezdit moderním vozem je v mnoha ohledech výhodnější. Pokud se bavíme o náhradě staršího auta novější variantou stejné nebo vyšší třídy, můžete počítat s mnohem vyšším komfortem i bezpečností. Navíc získáte reprezentativní vozidlo, které udělá lepší dojem na obchodní partnery a klienty.

Do nabídky se dostávají vozy všech tříd. Příkladem budiž operativní leasing VW BARTH Operák.

Proč automobil financovat formou operativního leasingu?

Po celou dobu financování zůstává vozidlo majetkem leasingové společnosti, což pro klienta znamená, že se nemusí starat o běžné záležitosti související s provozem – o všechny administrativní záležitosti, ale také o servis, placení havarijního pojištění a povinného ručení, jakožto i další záležitosti, se stará skutečný majitel – leasingovka.

Další velkou výhodou operativního leasingu jsou minimální počáteční náklady. Oproti klasickému leasingu, který je často podmíněn akontací ve výši desítek procent z pořizovací ceny vozu, platíte pouze měsíční splátky. Navíc vás nečekají žádné nepředvídané výdaje – náklady za servis jsou rozloženy ve splátkách, a proto se nemůže stát, že vám rozpočet nabourá nečekaný výdaj na provoz auta.

A nevýhody? Jediným větším negativem je fakt, že vozidlo po konci pronájmu vrátíte. Leasingová společnost vám může nabídnout odkup, ale zda tak učiní, je na jejím uvážení. Společnosti obvykle dávají nabídku 2-3 měsíce před ukončením leasingu.

Další nevýhodou může být omezený počet ujetých kilometrů, ale ten lze po domluvě (a za příplatek) zvýšit.

Publikováno: 12. 04. 2021

Kategorie: Tipy

Autor: Adam Hájek