Notebook nebo tablet? Někdy těžké rozhodování

Potřebujete si koupit nějakou výpočetní techniku, kterou můžete s sebou brát na cesty, také do práce, v rámci home office třeba na dodělávání restů, ale na zábavu během večerů či třeba ke kafi v příjemné kavárně. A přemýšlíte, do čeho investovat. Zda do většího tabletu anebo menšího notebooku. Na první pohled se může jednat o složité rozhodování, ale my vám prozradíme, že je to vlastně zcela jednoduché. Nevěříte?

Jsou si v lecčem podobné, ale…

Ano, oba jsou to počítače, oba umějí podobné věci, mají podobný výkon procesorů i grafických karet či akcelerátorů. Ale oba se od sebe liší v základních užitných vlastnostech. Notebook má hardwarovou klávesnici a operační systém jako klasický počítač. A také několikanásobně větší kapacitu disků než tablet (mrkněte třeba na Alza notebooky, tady najdete podrobné info). Tablet má klávesnici jen softwarovou (v rámci obrazovky), operační systém pro mobilní chytrá zařízení, který se od notebookových operačních systémů výrazně liší. Ale zase lépe komunikuje například se sociálními sítěmi a lépe se na něm prezentuje.

Rozhoduje totiž účel použití

A právě podle výše zmíněných rozdílů se budete rozhodovat. Hlavním kritériem rozhodování je totiž účel použití. Podle něj pak snadno určíte, co si nakonec koupíte, abyste byli spokojení.

Kdy notebook?

Když to zjednodušíme, tak notebook je vhodný tehdy, když chcete šikovný doplněk ke svému stolnímu počítači, který máte třeba v práci, ale chcete občas mít i home office. Anebo máte stolní PC doma a potřebujete něco na cesty, respektive do terénu. V prostoru potřebujete dělat takovou tu klasickou kancelářskou práci typu výstupná zpráva, dodělání prezentace, úprava podkladové dokumentace, excelovský výpočty, detailní objednávka emailem apod. Notebook je v těchto případech mnohem lepší variantou jednak díky hardwarové klávesnici, jednak také vlivem použitého operačního systému. Klávesnici sice můžete dokoupit i k tabletu, ale je značně nepohodlné ji s sebou tahat a také pak si nastavit tablet tak, abyste na něj při práci na klávesnici dobře viděli. A co se týče operačního systému, notebook běží na tom, na kterém váš stolní počítač. Takže kompatibilita všeho je zaručena. Tady může být velmi elegantní řešení i pro ženy – lze totiž koupit i malinké notebooky, tzv. netbooky, které jsou lehoučké, ale zastanou práci celého počítače. Že jste o nich zatím moc neslyšeli? Třeba Datart leták jich nabízí pravidelně docela dost. A jistě si je nemusí pořídit pouze ženy.

Kdy tablet?

Tablet také oceníte. Ale ve zcela jiných případech. Konkrétně tehdy, když potřebujete mít u sebe jednoduchý elektronický nástroj pro komunikaci se svými zákazníky, kolegy nebo všeobecně s firmou. Tabletem můžete pohodlně komunikovat přes mail, sociální sítě. Ale použijete jej i jako multimediální platformu, která prostě fungovat na pouhý dotek. A to rychle a přesně. Tablet je také dobrým zdrojem zábavy a vzdělávání. Pokud třeba často cestujete hromadnou dopravou, s tabletem si můžete ukrátit nudný čas cestování či čekání na spoj. Anebo jej využijete pro svůj další rozvoj. Tablet je také dobrý nástroj pro prezentaci čehokoliv svým obchodním partnerům. O obrovských možnostech hraní her ani nemluvě.

A co zatím tak záhadné systémy 2 v 1?

Zařízení typu 2v1 kombinují to nejlepší ze světa tabletů a notebooků. Tato zařízení dokážou fungovat jako tablet i jako notebook. Jejich pořízením víceméně zabijete tři mouchy jednou ranou. Pořídíte totiž tablet, pořídíte notebook a ještě ušetříte, protože cena 2 v 1 je nižší než při koupi obou zařízení odděleně. Například Okay elektro nabízí zařízení 2 v 1 již od necelých deseti tisíc. Zařízení 2 v 1 můžete mít buď připojitelné na klávesnici, takže když chcete, máte jen tablet. A po napojení na klávesnici (pomocí dokovacích konektorů) máte notebook. Druhým typem zařízení 2 v 1 jsou taková, kdy klávesnici neodpojujete, ale můžete je otáčet o 360 stupňů. Takže můžete mít běžný tvar notebooku anebo stan a mít vlastně podepřený tablet. Tato zařízení bývají vybavena většinou operačním systémem Windows, ale dokáží zrychleně komunikovat i se sociálními sítěmi. A hlavně mají dotekovou obrazovku, kterou je ovládáte, kdykoliv potřebujete. Navíc jsou k dispozici lepší vlastnosti hardwaru – vyšší výkon i paměť, dokonce i výdrž než u tabletů. Pokud stále ještě váháte, z které kategorie vybírat, kontaktujte odborníky z elektro obchodů. Jistě vám rádi poradí.

Publikováno: 20. 11. 2017

Kategorie: Hardware

Autor: Adam Hájek

Tagy: tablet nebo notebook