Jak si osvojit kreativní myšlení?

Wikipedie definuje kreativitu jako „zvláštní soubor schopností, které umožňují uměleckou, vědeckou nebo jinou tvůrčí činnost“. Tvořivost se v obvykle projevuje jako vynalézavost či schopnost originálně řešit problémy. Posuňme se však z obecné roviny do praxe. Ať už hovoříme o kreativitě, tvořivosti, nebo talentem na inovace, přirozeně vás zajímá, jak si tuto dovednost osvojit, případně posunout stávající úroveň kreativního myšlení zase o něco výše.

Pokládejte otázky a hledejte správné odpovědi

Zřejmě nejefektivnější strategie zlepšování kreativního myšlení spočívá ve správných. Podle psychologa Keitha Sawyera je úspěch každé větší firmy podmíněn kreativitou – prvoplánové otázky k úspěchu v globálním měřítku nevedou. Kdyby Howard Schultz (americký obchodník a zakladatel řetězce Starbucks) hledal odpověď na otázku „Jak otevřít další espresso bar italského stylu v USA?“, pravděpodobně by nikdy skutečně neuspěl. Naštěstí pro něj se zeptal jinak:“Jak docílit jedinečného prostředí, kde si zákazníci s chutí dopřejí vynikající kávu?“. Cítíte ten rozdíl? Starbucks vděčí celosvětovému úspěchu díky jinak položené otázce. Samozřejmě není snadné otázku tohoto typu vytvořit. Sawyer však uvedl několik zajímavých technik. Jednou z nich je variování otázky na deset způsobů. Některá určitě povede k podstatně kreativnějšímu myšlení než původní.

Kreativita souvisí s praxí více než s vrozenými schopnostmi a talentem

Naprostá většina mimořádně úspěšných lidí se nenarodila s „talentem od boha“. Jednoduše na sobě soustavně pracují a rozvíjí své schopnosti praxí. Ta by přirozeně neměla spočívat jen v opakování jedné a té samé činnosti, jako spíše v postupném zlepšování a posouvání stávající úrovně. Přijměte fakt, že se kreativcem nestanete ze dne na den. V prvé řadě si zvolte oblast, která je pro vás důležitá. Čerpejte nové informace, inspirujte se úspěšnými osobnostmi a nepřestávejte na sobě pracovat. Výsledky se zaručeně dostaví.

Publikováno: 30. 04. 2019 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Tipy

Autor: Adam Hájek

Tagy: jak být kreativní