Jak pracovat z domova a nezbláznit se?

Pro každého, kdo byl doposud zvyklý na kancelář nebo co-workingové centrum, je přechod na home office obrovským skokem do neznáma. Na jednu stranu přináší mnohé výhody, jež souvisí především s úsporou času a nákladů za cestování. Na stranu druhou však také úskalí – například v podobě sociální deprivace, ztráty motivace k práci či prokrastinace. Naštěstí stačí dodržovat pár základních pravidel, díky kterým je práce z domova mnohem efektivnější.

Sedačka nestačí, potřebujete pracovní koutek

Představa pracovní doby strávené na gauči, je jistě lákavá, ale brzy vám dojde, že tudy cesta nevede. Chce-li doma pracovat stejně efektivně jako v kanceláří, měli byste si zařídit plnohodnotné pracovní prostředí. V praxi to znamená investovat do dostatečně velkého pracovního stolu, ergonomické židle (na té opravdu nešetřete) a skříně, ve které bude dostatek prostoru pro věci, které potřebujete mít na dosah ruky – dokumenty, náhradní tonery Brother apod. A nezapomeňte ani na stylové dekorace. Právě díky nim bude váš pracovní koutek či pracovna mnohem útulnější!

Udržujte sociální kontakt s kolegy

Pokud je vaše jediná interakce s dalšími lidmi moment, kdy vám kurýr přivezl objednané cartridge Lexmark, riskujete závažné zdravotní problémy. Podle řady studií má samota významný vliv na psychické zdraví – podle některých je dokonce srovnatelná s kouřením cca patnácti cigaret denně. Snažte se proto o spojení s ostatními v co možná největší míře. Využívejte moderní technologie a spíše než klasické telefonáty preferujte videokonference.

Vysvětlete rodině, že „jste v práci“

Když nebudete mít při práci klid, stěží uděláte třetinu naplánovaných úkolů. Členové společné domácnosti musí pochopit, že ačkoliv nedocházíte do kanceláře, stále máte na bedrech povinnosti a nemůžete se od počítače neustále „trhat“.

Nastavte si pevný režim

Obrovskou výhodou home office je časová flexibilita. Pracovat můžete kdykoliv během dne, jak se vám to zrovna hodí. Přesto je lepší dodržovat pevně nastavený harmonogram – vyhnete se nepříjemnému zjištění, že se již blíží večer a vy jste ještě ani neotevřeli laptop. Jinými slovy: i doma se chovejte jako v kanceláři a stanovte si mantinely, které budete překračovat jen v případě největší nutnosti.

Publikováno: 30. 04. 2020

Kategorie: Tipy

Autor: Adam Hájek