Využití 3D tisku začíná být běžné. Je libo zakázkový tisk?

O trojrozměrném neboli 3D tisku již bylo napsáno mnoho. Aby ne, vždyť jde o fenomén v oblasti moderních technologií. To, co se z počátku jevilo spíše jako zajímavost, nachází v současné době využití napříč mnoha obory. 3D tiskárny dokonce nahrazují některé přístroje, protože pracuji mnohem efektivněji. 3D tisk však není horkou novinkou. Patent stereolitografie pochází z roku 1986. Metoda spočívá v 3D tisku pomocí UV laseru a tekutého fotopolymeru. V současné době je technologie samozřejmě o velký kus dál. Přístroje jsou rok od roku cenově dostupnější a nadšenci si již nějakou dobu tisknou předměty včetně složitějších tvarů v domácích podmínkách.

V čem spočívá princip trojrozměrného tisku?

3D tisk je tzv. aditivní proces. Dochází při něm k převodu digitálních informací na reálný objekt. Výstupem trojrozměrné tiskárny může být velmi detailní model vyrobený postupným vrstvením materiálu. Používají se plasty, práškový kompozit, fotopolymer a další materiály. S 3D tiskárnou je úzce spjat také 3D skener. Zařízení slouží k převodu fyzického objektu na trojrozměrný digitální model. V praxi nachází využití při výrobě součástek. Pomocí skeneru se daný předmět nasnímá do počítačového programu a následně se vytiskne na trojrozměrné tiskárně.

Jak se 3D tisk využívá v praxi?

Trojrozměrný tisk usnadňuje mnohé výrobní procesy v různých průmyslových odvětvích. Výhodou není pouze rychlost, ale také finanční úspora. Velmi často používají 3D tiskárny reklamní agentury, designéři, architekti a umělci. V poslední době se stále více uplatňuje také v lékařství. V blízké budoucnosti bude reálné vytvořit přesné kopie lidských orgánů.

Kde si můžete nechat něco vytisknout na zakázku?

Pokud vás technologie trojrozměrného tisku zaujala, obraťte se na odborníky z 3Dees. Rádi vám zodpoví veškeré dotazy a v případě zájmu zajistí 3D tisk na zakázku. Bližší informace najdete na www.3dees.cz.

Publikováno: 03. 05. 2018

Kategorie: Hardware

Autor: Adam Hájek

Tagy: 3D tisk | 3D tisk na zakázku