Technické trendy - Sedm nejlepších programovacích jazyků, které byste se měli naučit

Progrmování

Obsah článku:
  1. JavaScript
  2. Swift
  3. Python
  4. Elm
  5. Go
  6. Ruby
  7. Rust

Jestliže jste ve světě vývoje softwaru nováčkem, může být obtížné rozhodnout se, kde začít. Vzhledem k široké nabídce programovacích jazyků může být obtížné rozhodnout, který z nich je pro vás nejvhodnější. Každý jazyk má svá specifika, proto je důležité si uvědomit, do čeho se pouštíte, abyste se mohli správně rozhodnout. Jakmile se vydáte na svou profesní dráhu, možná budete pracovat s několika různými programovými jazyky.

Učení se různým jazykům vám pomůže lépe se s nimi seznámit a zjistit, který programovací jazyk by pro vás byl nejlepší na základě vašich schopností a zájmů. Před zahájením práce je vždy dobré prozkoumat nástroje a software, které budete používat.

Měli byste znát aktuální a oblíbené programovací jazyky, protože mohou pomoci zvýšit vaši profesní hodnotu. V digitálním věku potřebují všechny společnosti softwarové vývojáře, kteří by se mohli zapojit do jejich týmů pro vývoj webových a mobilních aplikací. Nyní si představíme některé z nejlepších programovacích jazyků, které byste se měli naučit.

JavaScript

Bez použití JavaScriptu se nelze stát úspěšným vývojářem softwaru. Nedávný průzkum ukázal, že JavaScript je jedním z nejpoužívanějších programovacích jazyků. 70 % dotázaných uvedlo, že již dříve použilo JavaScript. Proto je pro úspěch ve vývoji softwaru nezbytné naučit se JavaScript.

Kromě CSS a HTML je JavaScript nezbytnou součástí front-endového vývoje webových stránek. Všechny nejznámější webové stránky, jako je Facebook, Gmail, Twitter a YouTube, využívají JavaScript k vytváření dynamického obsahu a interaktivních webových stránek. Je důležité si uvědomit, že JavaScript je především front-endový jazyk používaný v prohlížeči. Kromě toho uzeljs lze použít k vytvoření škálovatelné sítě, která je kompatibilní se systémy Windows, Linux a SunOS. Protože JavaScript má flexibilní syntaxi a funguje ve všech prohlížečích, je skvělou volbou pro ty, kteří s programováním teprve začínají.

Swift

Pokud se chcete věnovat vývoji mobilních aplikací nebo se zajímáte o produkty Apple, měli byste přemýšlet o použití Swiftu. Společnost Apple v roce 2014 oznámila, že Swift je nový programovací jazyk, který se používá k vytváření aplikací pro macOS a iOS.

Swift je navržen tak, aby byl efektivní při vytváření a spouštění programů pro pokročilý vývoj v systému iOS. Systém iOS od společnosti Apple je součástí všech iPadů, iPhonů, hodinek Apple Watch a televizorů Apple a je tak špičkou na trhu mobilních aplikací. Pokud jste tedy vývojář mobilních aplikací a chcete vydělávat, měli byste se zaměřit na Swift.

Python

Python je uživatelsky přívětivý programovací jazyk, který se snadno učí. Jeho syntaxe je podobná jazyku JavaScript, takže je skvělou volbou pro začínající uživatele. Kromě toho má Python mnoho aplikací a je výkonný a flexibilní pro ty, kteří chtějí vyvíjet webové a mobilní aplikace.

Pokud se chcete naučit vyvíjet back-end, měli byste zvážit framework Django napsaný v jazyce Python. Je jednoduchý, bohatý na funkce a snadno se učí, takže je skvělou volbou pro začátečníky. Django používají i některé z nejpopulárnějších webů na světě, například Instagram, Spotify nebo Mozilla. Python má také balíčky jako Scipy a NumPy, které se používají hlavně pro matematiku, inženýrství a vědecké výpočty. Existují také další knihovny, jako je TensorFlow, OpenCV a PyTorch, které se používají k vytváření programů pro strojové učení, datovou vědu a zpracování obrazu.

Elm

Elm je jedním z nejnovějších programovacích jazyků, který začal jako diplomový projekt student Harvardu. Od té doby se stal oblíbeným mezi vývojáři front-endů po celém světě. Jazyk Elm je podobný jazyku JavaScript, což z něj činí vynikající volbu pro rychlé provádění uživatelských rozhraní bez chyb během běhu. Jedná se o funkční programovací jazyk, který umožňuje vývojářům vytvářet rozhraní na straně klienta bez nutnosti používat CSS a HTML.

Go

Go je jedním ze základních jazyků, které společnost Google preferuje. Jako nízkoúrovňový jazyk je ideální pro softwarové inženýry, kteří chtějí budovat kariéru v oblasti systémového programování. Má jednoduchou syntaxi, takže se ji snadno naučí i začínající uživatelé.

Pokud chcete vytvářet datové pipelines, moduly strojového učení a webové servery, možná byste měli zvážit open-source programovací jazyk Go. Jelikož se jedná o kompilovaný jazyk, nabízí neuvěřitelně rychlý běh, takže je skvělou volbou pro začínající vývojáře, kteří si chtějí rozšířit svůj profesní profil.

Ruby

Ruby je populární skriptovací jazyk používaný pro vývoj webových stránek, zejména mezi začínajícími programátory. To je způsobeno jeho uživatelsky přívětivými komunitami a snadno pochopitelnou syntaxí. Kromě toho tento jazyk používá mnoho významných online platforem, jako jsou Shopify, Bloomberg, Airbnb a Twitter. Kromě toho je Ruby on Rails framework, který používá mnoho začínajících firem.

Rust

Rust není tak populární jako některé jiné jazyky, ale to neznamená, že se ho nevyplatí učit. Podle průzkumu z roku 2020 je Rust nejoblíbenějším jazykem vývojářů - 86 % respondentů jej používá déle než pět let. Rust je užitečný pro programování nízko úrovňových systémů, protože klade důraz na bezpečnost a rychlost. Psaním bezpečného kódu brání Rust programům v přístupu k paměti, ke které by neměly. To pomáhá zabránit neočekávaným pádům systému nebo jeho chování.

Technologické giganty, jako je Dropbox nebo Coursera, již Rust využívají, a přestože je v porovnání s jinými programovacími jazyky obtížné si jej rychle osvojit, má potenciál stát se významnou součástí technologického průmyslu. Získání zkušeností se společností Rust se může v budoucnu vyplatit a významně ovlivnit kariérní růst.

Závěr

S rozvojem technologií existuje mnoho programovacích jazyků, jejichž výuku lze zvážit, aby se člověk prosadil v technologickém průmyslu. Začínající vývojáři webových a mobilních aplikací a softwaru by však měli před výběrem specializace posoudit své schopnosti a zájmy. Není nutné ovládat všechny programovací jazyky, proto je třeba věnovat čas rozhodnutí, na který z nich se zaměřit. To jim nejen pomůže získat vytouženou práci, ale také je učiní otevřenějšími k učení se novým věcem.

Publikováno: 28. 02. 2023

Kategorie: Software

Autor: Adam Hájek