Jsou kryptoměny doopravdy správnou investicí nebo je to jen pohádka?

Kryptoměny se během pár let staly fenoménem, který jak to vypadá nemá konce. Z každé strany slyšíme o investorech, kteří si obchodováním s kryptoměnami vydělali na vysněný život v luxusu. Mají ale kryptoměny doopravdy takovou moc nebo je to všechno jen jedna velká bublina?

Co jsou to kryptoměny?

Kryptoměny jsou ve zkratce digitální měny, které však s těmi běžnými nemají moc společného. Bitcoin a další kryptoměny, se kterými se v současnosti můžeme setkat, byly vytvořeny právě proto, aby vyplnily mezery a napravily chyby, které mají běžné měny. Jednou z takových chyb je například inflace, které kryptoměny nepodléhají. Hlavní myšlenkou však bylo vložit lidem do rukou měnu, která jim dodá svobodu a nebude ji moci, jakkoliv ovlivňovat stát nebo jiné subjekty. Kryptoměny tak přinesly úplně jiný pohled na svět financí a získaly na svoji stranu mnoho uživatelů, kteří věří, že kryptoměny v budoucnu nahradí běžné měny a stanou se součástí našeho každodenního života. Jejich vliv však můžeme vidět i dnes, kdy některé kamenné obchody a e-shopy akceptují platby pomocí Bitcoinu a dalších kryptoměn.

Jak mohou mít kryptoměny nějakou hodnotu?

Mnoho lidí se však především pozastavuje nad tím, jak je možné, že kryptoměny mají nějakou hodnotu. Odpověď na tuto otázku je však velmi jednoduchá. Hodnota, kryptoměn je totiž postavená na nabídce a poptávce po nich. Z čehož vyplývá, že čím více uživatelů má o ně zájem a vkládá do nich peníze tím více jejich hodnota stoupá. Pokud je ale uživatelé namísto nákupu prodávají začne jejich hodnota klesat. Je zde samozřejmě ale více faktorů, které cenu ovlivňují. Tento proces ale způsobuje vysokou volatilitu neboli nestabilitu cen kryptoměn. V praxi se tak můžete setkat s tím, že jejich cena během několika hodin raketově vzroste, ale následně může zaznamenat i stejně velký pokles. Toho však hojně využívají investoři, kteří tak mohou své investice zhodnotit i několikanásobně více než u jiných způsobů investování. Nejznámějším příkladem takového zhodnocení je rok 2017 kdy cena Bitcoinu vyrostla až na 20 000 dolarů. Od té doby sice k dalšímu takovému raketovému růstu nedošlo, ale odborníci s ním do budoucna opět počítají.

Jak se dá na kryptoměnách vydělat?

Asi nejjednodušším způsobem, jak na kryptoměnách vydělat je přímé investování do nich. V praxi tedy nakoupíte určité množství kryptoměn za účelem je prodat se ziskem až jejich cena adekvátně vzroste. Nepočítejte ale s tím, že jeden den nakoupíte a druhý den budete inkasovat zisky. Ve většině případů investoři čekají na růst cen i několik měsíců. Pro pokročilejší investory je zde i možnost online obchodování s kryptoměnami na burze, které však vyžaduje dostatek praxe a znalostí. Více o tom, jak na kryptoměnách vydělat v tomto článku. V žádném případě se však neunáhlujte a neinvestujte bezhlavě všechny své úspory s vidinou toho, že z vás kryptoměny ze dne na den udělají milionáře. Za takovými zisky vždy stojí především několik let práce a sebevzdělávání v tradingu a investování. Kryptoměny totiž jako většina investic představují určité riziko. Během své kariéry začínajícího investora se tak setkáte i s četnými ztrátami, než zjistíte jak trh a samotné kryptoměny fungují. Proto nikam nespěchejte a přistupujte ke každé investici zodpovědně a s chladnou hlavou. Pamatujte si – nikdy neinvestujte peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.

Publikováno: 07. 04. 2020

Kategorie: Pod lupou

Autor: Adam Hájek