Co je to 3D skenování a jaký je jeho přínos?
Obsah článku:
Pomocí 3D tisku lze vytvořit reálné objekty na základě virtuální předlohy. Jak ale přenést reálné objekty na „jedničky a nuly“? Zajímáte-li se o moderní technologie, pak vám jistě neunikl termín 3D skenování či 3D laserové skenování. V následujících řádcích vám prozradíme základní informace, které se vám budou hodit.
3D skenování je v podstatě obrácený proces 3D tisku. Někdy dokonce 3D tisku předchází – do počítače se přenese objekt, který se poté vytiskne. Technologie 3D digitalizace nabízí široké spektrum výhod, které lze aplikovat do většiny oblastí – například v průmyslu nebo ve zdravotnictví. Výjimkou není ani osobní život, a to nikoliv v pracovní rovině. Moderní 3D skenery mají kompaktní rozměry a lehkou konstrukci, což jejich možnosti využití násobí. Umožňuj perfektní přenesení reálného modelu do počítače , kde lze následně libovolně upravovat.
3D skenování přitom není zbrusu nová technologie, která by světlo světa spatřila teprve nedávno. Již mnoho let jde o poměrně běžný způsob získávání dat, jehož podstatou je převedení fyzického tvaru objektu prostřednictvím triangulace. V praxi se využívají dva typy skenerů, a to:
- skenery ruční
- skenery používající referenci
Výhody 3D skenování v praxi
3D skenery lze použít prakticky kdekoliv, nezávisle na podmínkách (teplotě, prašnosti, stabilitě apod.) prostředí. Jde o velmi přesnou technologii, nicméně přesto je vhodné porovnat data získaná z minimálně dvou výsledků skenování. Skenují se postavy i objekty napříč všemi obory – od lékařství počínaje, přes módu až po archeologii. Pokud vás technologie 3D skenování zaujala a rádi byste se o ní dozvěděli další informace, začtěte se do odborných článků na webu 3d-sken.cz. Dozvíte se vše o skenování objektů, postav, typech skenerů a odpovědi na nejčastější otázky.Publikováno: 01. 11. 2015
Kategorie: Pod lupou